Aliağa’da çevre paneli: Sağlığımızın hiçe sayılmasını kabul etmiyoruz

ALÇEP, asbest ve çevresel kirlilik üzerine panel düzenledi. Panelde, asbestli Sao Paulo gemisinin Aliağa’ya getirilmesine tepki gösterilirken, “Sağlığımızın hiçe sayılmasını kabul etmiyoruz” denildi.

Aliağa’da çevre paneli: Sağlığımızın hiçe sayılmasını kabul etmiyoruz

Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP), asbest ve çevresel kirlilik üzerine Aliağa Kültür Merkezi'nde bir panel düzenledi. Evrensel Gazetesi muhabiri Ramis Sağlam'ın kolaylaştırıcılık yaptığı panelde, Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) İzmir temsilcisi Selda Altıntop ve Emekli Öğretim üyesi Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül konuşmacı olarak katıldı.

Açılış konuşması yapan ALÇEP sözcüsü Özgül Çağlar, Aliağa Gemi söküm tesislerinde sökülmek üzere getirilen asbestli NAe Sao Paulo gemisinin Aliağa'nın doğası için tehlike oluşturduğunu ve asbest yüklü bu geminin getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Gemi söküm tesislerinde işçilerin kuralsız koşullarda çalıştığına dikkat çeken Çağlar, önceki gün Metaş gemi sökümde yaşamını yitiren iki işçiyi andı. Çağlar, "En az 600 ton asbest içerikli malzeme ve sair tehlikeli toksik malzeme barındıran gemi Aliağa'ya geliyor. Biz çalışan işçimizin, suyumuzun, toprağımızın, havamızın ve bizlerin sağlığının hiçe sayılmasını kabul etmiyoruz" dedi.

“KÂRLAR PATRONLARA, ZARAR HALKA”

Emekli akademisyen Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül, gemi söküm sanayi üzerine yaptığı konuşmasında deniz ticaretinin ve sökümünün zararlarına değindi.

Gemi söküm tesislerinde su üzerinde kullanılan her türlü deniz araçlarının parçalanarak çeşitli yollardan ekonomiye geri kazanım yapıldığını ifade eden Küçükgül, "İşte bu gemi söküm tesisleri patronlara kâr sağlarken, zararları halkadır ve en önemli kirlilik kaynaklarıdır. Kendi ülkesini kirletmek istemeyen AB ülkeleri gemi söküm için ülkemizi tercih etmektedir. Sökülen her türlü zararlı madde yönetmeliklerin aksine denize gitmekte" diye konuştu.

Aliağa Gemi söküm tesislerinde onlarca sanayi kuruluşu olduğunu belirten Küçükgül, böyle bir sanayi yoğunluğunun Dilovası'nda bulunduğunu söyledi. Ülke olarak dünyada gemi söküm alanında dördüncü sırada geldiğimizi ve ülkemizde söküm işinin patronlarının Karamehmet, Sabancı, Ciner gibi tanıdığımız zengin aileler olduğunu hatırlattı.

Reklam

NAE SAO PAULO'NUN IHM RAPORLARI AÇIKLANSIN!

ASUD İzmir Temsilcisi Selda Altıntop ise, asbestin insan sağlığına olan etkileri, kullanım alanları ve asbestli çalışma kurallarına değindiği konuşmasında Aliağa'daki birçok fabrikanın çatı kaplamalarında dahi asbest olduğunu belirtti.

Asbestin solunum yoluyla vücuda girdiğini ve ciğerlerde yara oluşturulduğunu ifade eden Altıntop, "Brezilya’dan sökülmek üzere Aliağa'ya getirilmesi planlanan savaş gemisi NAe Sao Paulo'nun 600 ton asbest içerdiği tahmin ediliyor. Nükleer silah denemelerinde kullanılmış olan geminin aynı zamanda radyoaktif kalıntı ve tehlikeli kimyasal atık taşıdığını tahmin ediyoruz. Ancak gemi hakkında IHM tehlikeli atık raporlarına hiçbir şekilde ulaşamıyoruz" dedi.

Altıntop, "Aliağa'da gemi söküm işlerinin ve gemilerin asbestten temizlenmesinin nasıl yapılmakta olduğunu bilmiyoruz. Hem iş güvenliği hem de asbest sökümü açısından gerekli önlemlerin alınıp alınmadığını öğrenmek istiyoruz" diye konuştu.

Panelin ardından müzik dinletisi gerçekleştirildi.

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2021, 07:58

İbrahim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER