Under Armour, iklim değişikliği ile ilgili taahhütlerini açıkladı

Geçtiğimiz senenin başından bu yana sürdürülebilirliği tüm grup şirketleriyle birlikte odağına alan Doğuş Grubu’nun yürüttüğü çalışmaların yanı sıra Under Armour ABD, performans odaklı sporcuların gelecek nesilleri için gezegeni koruma vizyonu kapsamında, operasyonlarının çevre üzerindeki etkisini azaltmaya yönelik üç taahhüdünü açıkladı. İklim değişikliği şirketin kurumsal sürdürülebilirlik çalışmalarının ana odak noktası olurken, Under Armour 2030 yılına kadar sahip olduğu ve işlettiği tesislerde kullanılan enerjinin tamamen yenilenebilir kaynaklardan sağlamayı ve 2050 yılına kadar sera gazı emisyonlarını net sıfıra indirgemeyi taahhüt ediyor.

Under Armour, iklim değişikliği ile ilgili taahhütlerini açıkladı

Konuyla ilgili konuşan Under Armour Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Michael Levine, şu ifadelere yer verdi: “Performans Odaklı Sporcuların, ekip arkadaşlarımızın ve topluluklarımızın temiz havaya, suya ve ev alanlarına sahip oldukları hayatlar sürmelerini istiyoruz. Belirli iklim hedeflerine ve kilometre taşlarına yönelik taahhüdümüz, iş planlamamızı herkesin mümkün olan en temiz dünyada en iyi performansı yakaladığını görmek istediğimiz gelecekle uyumlu hale getirmemizi sağlıyor.”

Under Armour’ın özel olarak açıkladığı taahhütler arasında şunlar yer alıyor:

Kapsam 1, 2 ve 3 sera gazı emisyonlarının tamamını Bilime Dayalı Hedefler girişiminin (SBTi) onayladığı şekilde 2030 yılına kadar 2018 baz yılına göre yüzde 30 oranında azaltmak.

Sahip olunan ve işletilen tesislerde yıllık yenilenebilir elektrik kaynağı kullanımının 2025 yılına kadar yüzde 80 ara hedefine ulaşacak şekilde 2030 yılına kadar yüzde 100’e çıkarılması. Bu duyuru, Under Armour’ın RE100’e katılmasıyla paralellik gösteriyor.

BM liderleri, işletmeler ve STK’lerden oluşan küresel bir koalisyonun desteklediği acil bir eylem çağrısı olan 1,5 °C’ye Yönelik İş Hedefleri Kampanyası kapsamındaki bir taahhüt olarak 2050’ye kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmak. Kampanyaya, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi ve We Mean Business koalisyonu iş birliğinde SBTi liderlik ediyor.  

Bu hedefler, sırasıyla SBTi’ın bilime dayalı kriterleri ve RE100 ile uyumludur. Under Armour’ın bilime dayalı hedefinin kapsam 1 ve 2 emisyonlarının azaltılmasına ilişkin bölümü, 2015 Paris İklim Anlaşması’nda belirlenen sıcaklık artışını 1,5 °C’yle sınırlandırma hedefi eksenindeki seviyelerle tutarlılık gösteriyor. Bilime Dayalı Hedefler girişimi, CDP, BM Küresel İlkeler Sözleşmesi, Dünya Kaynakları Enstitüsü (WRI) ve Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) iş birliğinde yürütülen bir girişimdir. SBTi, bilime dayalı hedef belirlemede en iyi uygulamaları belirleyip yaygınlaştırıyor ve kurumsal emisyon azaltma hedeflerini değerlendirip onaylıyor. Dünya çapında SBTi ile bu konuda harekete geçen 1.200’den fazla şirket bulunuyor.

Under Armour, taahhüt ettiği iklim hedefleri hususunda kaydettiği ilerleme konusunda bilgilendirmeler yapacak ve sürdürülebilir iş yaklaşımlarını keşfetmek adına iklim değişikliği alanında inovasyon ve liderlik yapan başka aktörlerle iş birliği yapma fırsatlarını değerlendirmeye devam edecek. 

Amaçlarının sadece daha iyi bir ürün değil, daha iyi bir dünya yaratmak olduğuna dikkat çeken Under Armour Başkan Yardımcısı ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Michael Levine, “Üstesinden gelmemiz gereken zorluklar karşısında şeffaflığımızı koruyacağız. Çevresel etkileri azaltmaya yönelik inovatif yaklaşımları keşfetmek adına başka ortaklıklar kurmak da planlarımız arasında yer alıyor” dedi. 

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER