Uzmanlardan biyoçeşitlilik kaybıyla mücadelede ortak hareket çağrısı

Uluslararası 50 iklim ve biyoçeşitlilik uzmanı, iklim değişikliğiyle ve biyoçeşitlilik kaybıyla mücadelede ortak hareket çağrısı yaptı.

Uzmanlardan biyoçeşitlilik kaybıyla mücadelede ortak hareket çağrısı

Küresel ısınma nedeniyle Dünya'nın ortalama sıcaklıkları artmaya devam ediyor ve buzullar yavaş yavaş yok oluyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli ve Biyolojik Çeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Bilim-Politika Platformu'nun (IPBES) çalışmasına göre; fosil yakıtların yakımı, sanayi, tarım, ormancılık ve diğer arazi kullanımından kaynaklanan sera gazlarının salımı artmaya devam ediyor.

Üstelik bu artış miktarı, sanayi öncesi zamanlara göre 1 derecenin üzerinde küresel ısınmaya yol açtı.

ÇOK SAYIDA TÜR YOK OLABİLİR

Kara alanlarının yüzde 77'si ve okyanusların yüzde 87'si insani aktivitelerin direkt etkileri sonucunda dönüşüm yaşarken, tarihte hiç olmadığı kadar sayıda tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya ve iklim değişikliğinin etkileri giderek daha fazla hissediliyor.

UZMANLARDAN ORTAK HAREKET ÇAĞRISI

Bu kapsamda, çalışmaya katkı sunan uluslararası 50 uzman, insani geçim kaynakları, gıda güvenliği ve halk sağlığı için tehdit oluşturan iklim değişikliği ve biyoçeşitlilik kaybının birlikte önlenmesi için aksiyon alınması ve zararlı etkilerine karşı mücadele edilmesi çağrısında bulundu.

ALINACAK ÖNLEMLER

Uzmanlar, mücadele için karada ve okyanusta karbon ve türler açısından zengin ekosistemlerin kaybının durdurulması, sürdürülebilir tarım uygulamalarının artırılması, biyoçeşitliliğe zarar verecek ulusal ve uluslararası aktivitelerin durdurulması, çevre ve türleri koruma programlarının güçlü politikalarla uygulanması ve bu politikaların yerel halka katkı sunacak şekilde belirlenmesi için tavsiyelerde bulundu..

PBES Başkanı Ana Maria Hernandez Salgar, kara alanları ve okyanusların insan kaynaklı karbon emisyonlarının yüzde 50'sinden fazlasını absorbe ettiğini belirterek, "Ama doğa her şeyi yapamaz. İklim değişikliğini önlemek, biyoçeşitlilik kaybını durdurmak ve istediğimiz sürdürülebilir geleceğe sahip olmak için toplum ve ekonominin tüm alanlarında kapsamlı bir dönüşüme ihtiyaç var.

Bu, aynı zamanda her iki krizi de birbirini tamamlayan yollarla birlikte ele almamızı gerektirecek." ifadelerini kullandı.

2050 ÖLÜMCÜL OLACAK

Northern Arizona Üniversitesi'nde görev alan bilim insanlarına göre, sıcaklıkların bu şekilde artmaya devam etmesi halinde, 2050 yılına geldiğimizde insan eliyle salınan karbonun etkileri de zirveye ulaşacak ve ölümcül bir hal alacak.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER