Bakan Soylu acı haberi verdi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Giresun'daki felakette kayıp sayısını açıklarken, "Bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı, can kaybımız 8 oldu." dedi. Öte yandan afet noktasında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Akkaya Deresi güzergahı üzerinde 24 tane yapı tespiti yaptık, bu yapıları hızlı bir şekilde kaldıracağız. Doğankent'te 150, Dereli'de 200 konut inşası için arazi çalışmaları başlattık." ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu acı haberi verdi!

Giresun'dan bir acı haber daha geldi. Gelen bilgilere göre can kaybı 8'e yükseldi. Tirebolu ve Derelide yaşanan sel iki ilçeyi yerle bir etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Giresun'dan yaşanan sel felaketinde yeni bir gelişmeyi açıkladı. Bakan Soylu, "Bir kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı, can kaybımız 8 oldu." açıklamasını yaptı.

BAKAN KURUM'DAN KONUT AÇIKLAMASI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun'daki sele ilişkin, "Toplu Konut İdaresi başkanlığımızca Doğankentte 150, Dereli de 200 konut inşa için arazi çalışmalarını başlattık." dedi.

Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile selin en çok etkilediği Dereli ilçesindeki çalışmaları sırasında gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bölgede tüm kurumların koordineli şekilde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Kurum, hasar tespit çalışmalarının yanı sıra, yeni yapılacak konutlar, dere güzergahı üzerindeki binaları kaldırma sürecini birlikte yürüttüklerini anlattı.

Yeni konutlar inşa edilecek

Kurum, hızlı bir şekilde Dereli'de belirlenen 24 binanın yıkımını gerçekleştireceklerini vurgulayarak, "Doğankent'te 11 binamız var. 11 binamıza ilişkin de yıkım sürecini yürüteceğiz. Toplu Konut İdaresi başkanlığımızca Doğankent'te 150, Dereli'de 200 konut inşa için arazi çalışmalarını başlattık. Hızlı bir şekilde konutlarımızın inşasını da inşallah gerçekleştiriyor olacağız." diye konuştu.

Belediyelerin altyapılarına ilişkin çalışmaları da hızlı bir şekilde başlattıklarının altını çizen Kurum, bölgede vatandaşların içme suyu ihtiyaçlarının hat safhada olduğuna işaret etti.

Dereli'de şebekeye kısmi şekilde su vermeye başladıklarını söyleyen Bakan Kurum, "Arızalar ortaya çıktıkça da gidermeye gayret gösteriyoruz. Yağlıdere'de arızalarımız tamamen giderilmiş ve şehre su verilmiştir. Güce ilçemiz orası da ciddi anlamda hasar gördü. Arızalar tespit edildi. İnşallah yarın akşama kadar da Güce ilçesinde içme suyu şebekesine su vereceğiz ve vatandaşlarımız içme suyu şebekesinden su alabilecek konuma gelecekler." bilgisini paylaştı.

"Amacımız vatandaşlarımızın yarasını hızlı bir şekilde sarmaktır"

Belediyelerin alt ve üst yapıya ilişkin çalışmaları titizlikle yürütüldüğünü ifade eden Bakan Kurum, "Amacımız daha önce Elazığ'da, Malatya'da, Bingöl'de, Van'da olduğu gibi Giresun'da Dereli'de, Doğankent'te de hızlı bir şekilde aksiyon almaktır. Vatandaşlarımızın yarasını hızlı bir şekilde sarmaktır. Bu çerçevede bakanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız hep birlikte çalışıyoruz." dedi.

Kurum, ilçede selde kaybolan Kemal Akar'ı arama çalışmalarının sürdürüldüğünü, ailenin yaralarını sarmaya çalıştıklarını belirterek, şunları dile getirdi:

"Dere güzergahı üzerinde kalan vefat eden kayıp bir amcamız var. Zeynep teyzemizle görüştük. Hemen bulunduğumuz alanın karşısında inşaatını akşama kadar bitireceğiz. Onları da sağlam güvenli konutlarına, eşyalarıyla birlikte akşama kadar yerleştireceğiz. Onların da en azından acılarını böyle paylaşmak istiyoruz. Tekrar tüm milletimizin başı sağ olsun. Tüm Giresun'umuzun, ülkemizin başı sağ olsun. Tüm vefat eden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum."

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER