Küçükçekmece Gölü sahili kıyıya vuran ölü balıklarla doldu

Küçükçekmece Gölü'nden iki gün yayılan kokunun ardından sahile vuran binlerce ölü balık bölgede endişeye neden oldu.

Küçükçekmece Gölü sahili kıyıya vuran ölü balıklarla doldu

Başta sanayileşmenin ve bu sanayileşmenin getirdiği atıkların artması olmak üzere, çevreyi, denizleri, gölleri ve suları olumsuz etkileyen çeşitli faktörler sebebiyle her yıl görülmeye başlayan balık ve su canlılarının ölümlerinin bir çevre felaketi boyutuna geldi.

Avcılar'daki Gümüşpala Mahallesi'nde bulunan Küçükçekmece sahil kesiminde ve özellikle Kuruçeşme ile Paşaeli Parkı'nın arkasındaki alanda da dalgalar binlerce balık ölüsünü kıyıya ulaştırdı.

DHA'da yer alan habere göre vatadandaşlar ölü balıklarlar karşılaştı. Gölün sahilden 100 metreye yakın bölümünün kahverengi, ilerisinin ise mavi renkte olduğu görüldü. Sahilde kıyıya vuran balıkların yanı sıra çok miktarda çöp de olduğu dikkat çekti.

Sahile vuran ölü balıklar

Fotoğraf: DHA

Sahile vuran ölü balıklar

Fotoğraf: DHA

Avcılar Kent Konseyi, Küçükçekmece Gölü sahilinde çok sayıda ölü balık ve yengecin vurduğunu, bu durumun daha büyük bir çevre felaketine dönmemesi için ve insan sağlığını tehdit etmemesi için biran önce bertaraf edilmesi gerektiğini bildirdi. Yapılan açıklamada, gölün farklı noktalarından İSKİ ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri tarafından gölden numuneler alındığı belirtilinrken, "Alınan numunelerin sonuçlarının ivedilikle yapılıp, kamuoyuna açıklanması ve gerekli tedbirlerin artık hiç bekletilmeden yapılması çok önem arz etmektedir. Küçükçekmece Gölü için; Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere, İBB, ilçe belediyeleri ve diğer ilgili tüm kurum ve kuruluşlar koordineli bir şekilde göl içinde temizlik faaliyetlerine başlamalı, göl içi ve çevresi için kalıcı çevresel projeler belirlenip bu projeler artık bekletilmeden hayata geçirilmelidir" denildi.

İbrahim

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER