Danıştay Ordu Çevre Derneğini haklı buldu

Danıştay, Ordu Çevre Derneğinin, belediyenin mendirek ve balıkçı barınağı ile deniz dolgusu ve bisiklet yolu projelerinin iptali için açtığı davada, projelerin uygulanamaz olduğuna karar verdi.

Danıştay Ordu Çevre Derneğini haklı buldu

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) tarafından Ordu Büyükşehir Belediyesinin iki projesinin iptali için açtığı dava sonunda Danıştay, itiraz yolu olmaksızın projenin uygulanamaz olduğuna karar verdi. Ordu Çevre Derneği tarafından yapılan açıklamada “Ordu Büyükşehir Belediyesinin Melet Irmağı’nın doğu tarafında mendirek ve balıkçı barınağı; Cumhuriyet ve Turnasuyu Mahalleri kıyısında da deniz dolgusu ve bisiklet yolu projeleri vardı. Dernek olarak bu projelerinin ekosistem ve şehircilik kurallarına göre uygun olmadığı yönünde İdare Mahkemesine açtığımız davalar lehimize sonuçlanmıştı. İdarenin yaptığı temyiz sonucu Danıştay 6. Dairesi iki davayı da görüşerek iddialarımızın doğrulunu teyit etti. İdare Mahkemesinin kararını onayladı. OBB mahkeme kararına uymalı ve çalışmaları derhal durdurmalıdır.” denildi.

VERİLEN ZARAR NE OLACAK?

ORÇEV açıklamasında yapılan çalışma ile verilen zararın nasıl giderileceği soruldu. Açıklamada “Ordu Büyükşehir Belediyesi yönetimi geri dönülmez zararlar vermeye devam ediyor. OBB’nin şehrin ekosistemine zarar verdiği mahkeme kararıyla ortaya çıkmaktadır. OBB, mahkeme kararlarını yok sayarak Anayasal suç işlemektedir. OBB yönetimi halkı yok sayarak, kendi iradesini halkın ve mahkemenin iradesinden üstün görüyor. Dernek olarak balıkçı barınağı için verilen yürütmeyi durdurma kararını uygulatamadık. Tüm ısrarlarımıza karşın yetkili kurumlar da seyirci kaldı. Çalışma devam etti. Şimdi ne olacak? Verilen zarar nasıl giderilecek? Bunun sorumlularına yaptırım olmayacak mı? Bir de davalı belediye ve yandaş küçük bir azınlık derneğimizi “her şeye karşı çıkıyorlar” diye karalamaya çalışıyorlar. Ordu Çevre Derneği olarak yanlışlara karşı çıkıyoruz ve çıkmaya devam edeceğiz. Açtığımız davalar lehimize sonuçlanıyor. Ordu Çevre Derneği olarak ekosistemi yok edenlere karşı mücadelemiz sürecek” ifadelerine yer verildi. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER