Danıştay, Çeşme Projesi'ne 'dur' dedi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, "İzmir'in Kanal İstanbul'u" olarak adlandırılan Çeşme Projesi'ne ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay, Çeşme Projesi'ne 'dur' dedi

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, “bölgeye büyük yapılaşma getireceği, doğa tahribatına neden olacağı ve su kıtlığı yaratacağı” yönünde eleştirilen ve "İzmir'in Kanal İstanbul'u" olarak adlandırılan Ege Turizm Merkezi- Çeşme Projesi'yle ilgili kararını verdi.

Danıştay 6. İdaresi, bilirkişi heyetinin "planlama ilkelerine ve kamu yararına uygun değil" yönündeki raporuna rağmen; TMMOB, EGEÇEP, İzmir Barosu ve İzmir Tabip Odası gibi sivil toplum kuruluşları ve çevreci yurttaşların başvurularıyla açılan davada, geçen aylarda yürütmeyi durdurma talebini oyçokluğu ile reddetmişti.

Çevrecilerin ve meslek örgütlerinin itirazı üzerine dosyayı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, yürütmeyi durdurma talebini ret kararını kaldırdı. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın planlama çalışmalarını yürüttüğü Çeşme Projesi’ne ilişkin yürütmeyi durdurma kararı verdi.

PROTESTO MİTİNGİ DÜZENLENMİŞTİ

İzmir'de büyük tepkiye neden olan Çeşme Projesi'yle ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi de devreye girmiş, projenin iptali için ayrıca dava açmıştı. Geçen 17 Mayıs'ta ise İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kentte bir protesto mitingi düzenlenmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç'un da katıldığı Gündoğdu Meydanı'ndaki mitingde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Son nefesime kadar şehrimin doğasını koruyacağım" demişti.

BİLİRKİŞİ “UYGUN DEĞİL” RAPORU VERMİŞTİ

Danıştay 6. Dairesi'nce atanan bilirkişi, Çeşme projesine yönelik “Planlama ilkelerine ve kamu yaranına uygun olmadığı görüşüne varılmıştır” yönünde rapor hazırlamıştı. Ancak, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bilirkişi raporuna ve çevrecilerin tepkilerine rağmen geçen mart ayında İzmir'de bir basın toplantısı düzenleyerek projede kararlı olduklarını vurgulamıştı.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER