Akbelen Ormanı’ndan seslendiler: 2030'da kömürsüz Türkiye istiyoruz

“2030'da Kömürsüz Türkiye” kampanyası kapsamında Akbelen Ormanı'ndaki direniş alanında basın açıklaması ve forum düzenlendi.

Akbelen Ormanı’ndan seslendiler: 2030'da kömürsüz Türkiye istiyoruz

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı direniş devam ediyor. İkizköy Çevre Derneği, Fosil Yakıt Karşıtı İnisiyatif tarafından başlatılan “2030'da Kömürsüz Türkiye” kampanyası kapsamında direniş alanında basın açıklaması form düzenlendi. Çok sayıda çevre örgütlü ve siyasi parti temsilcisinin de katıldığı açıklamada, “2030'da kömürsüz Türkiye istiyoruz” pankartı açıldı. 

Basın metnini okuyan İkizköy Çevre Derneği Başkanı Nejla Işık, “Sadece bugünümüzü değil yarınlarımızı kömürün ipoteğinden kurtarmak için doğayı ve yaşamı savunmanın, tek çözüm olduğuna inanıyoruz. Kömür madenciliği ve kömürlü termik santraller, atalarımızla kadim bağlarımızı kopardı. Tarlalarımızı kaybettik, köylerimizi terk etmek zorunda kaldık, sevdiklerimizden ve toprağımızdan ayrıldık. Doğup büyüdüğü yerleri terk etmek istemeyenler, madene inmek veya santralde çalışmak zorunda kaldı” dedi. Akbelen kömür sahası

“KÖMÜR ARAMA ÇALIŞMALARI DURDURULSUN” 

“Kömürden çıkışı hemen bugün konuşmaya başlamalı ve kömürsüz bir geleceğe hazırlanmak zorundayız. Doğayla uyumlu bir yaşamı bugünden ve beraberce inşa edelim” diyen Işık, taleplerini şu şekilde sıraladı;

  • "Mevcut kömürlü termik santraller bugünden başlayarak 2030 yılına kadar kademeli olarak kapatılsın. 
  • Yeni kömür santralleri ve kömür madenleri için verilmiş izinler istisnasız iptal edilsin.
  • Kömür madeni genişletmeleri durdurulsun.
  • Kömür arama çalışmaları durdurulsun.
  • Kömür madenlerinde ve termik santrallerde çalışan tüm emekçiler özlük haklarını ve geleceklerini güvence altına alacak programlarla desteklensin.
  • Kömür bölgelerinde yaşanan ağır ekolojik yıkım ve buna bağlı insan sağlığındaki ve yerel ekonomideki çöküşün onarılması için etkilenen tüm ekosistemleri ve halkı kapsayan iyileştirme programları hayata geçirilsin. 
  • Krizlere karşı dirençli bir toplumu inşa etmek için şirketlerin çıkarlarını değil, kamu yararını, bilimi önceleyen politikalar geliştirilsin."

Basın açıklamasının ardından kömürlü termik santral ve kömür madenciliği üzerine forum düzenlendi

Akbelen Ormanı'nda 'Kömürsüz Türkiye' çağrısı

Türkiye’nin farklı bölgelerinde ekolojik talana karşı mücadele edenler forumda söz alarak, birleşik mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER