Bu spor orman yangınlarını önlüyor: 'Plugging'

İzmir'de de son yıllarda doğadan çöp toplama sporu olarak bilinen 'plugging'e ilgi büyüyor. Bu aktiviteyle hem spor yapıldığını hem de çevrenin temizlendiğini söyleyen Doç. Dr. Meriç Atasever, plugging sayesinde orman yangınlarının önüne geçildiğini belirterek, "Dünyada hiç bu seneki kadar orman yangını çıkmadı. Plugging bu konuda oldukça faydalı bir spor ve bana göre spor bilimleri fakültelerinde anabilim dalları kurulabilir, yarışması yapılabilir" diye konuştu.

Bu spor orman yangınlarını önlüyor:  'Plugging'

Ülke genelinde son yıllarda orman yangınları giderek artarken, doğadan çöp toplama sporu olarak bilinen 'plugging'in önemi de artıyor. Çöp toplama sporcuları yani ploggerlar, ormanlık alanlara atılan, güneşin ışınlarına maruz kalarak ısınan ve sıcaklığının 50 derecelere kadar yükselmesi sonucu mercek işlevi görerek yangına sebep olan cam şişeleri topluyor. Orman yangınlarının önüne geçilmesini sağlayan ploggerlar, spor yaparak doğayı ve çevreyi koruyor.

İsveç'te ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan doğadan çöp toplama sporunu öğrencileriyle birlikte uygulayan Aksaray Üniversitesi Meslek Yüksekokulu'nda Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Meriç Atasever, "Plugging yaklaşık 3 yıl önce ortaya çıktı ve şu anda en büyük çevre trendlerinden biri. Plogger, evrensel bir unvandır. Yürüyüş sırasında karşınıza çıkan çöpleri toplarsanız zaman içinde bir plogger olursunuz.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER