Tayland ulusal parka atılan çöpleri, "sahiplerine" geri gönderecek

Tayland'ın başkenti Bangkok yakınlarındaki Khao Yai Ulusal Parkı, ziyaretçilerinin çevreye attığı çöpleri adreslerine göndereceğini duyurdu.

Tayland ulusal parka atılan çöpleri, "sahiplerine" geri gönderecek

Tayland'ın başkenti Bangkok yakınlarındaki Khao Yai Ulusal Parkı, ziyaretçilerinin çevreye attığı çöpleri adreslerine göndereceğini duyurdu.

Tayland Çevrecilik Bakanı Varawut Silpa-archa, Khao Yai Ulusal Parkı'nı kirletenlerin adreslerine çöplerinin kargoyla yollanmaya başlanacağını açıkladı.

Parkı kirletenlerin polise de bildirileceğini vurgulayan Varawut, ziyaretçilerin adreslerinin alınacağını ve parkı kirletenlerin çöplerinin arkalarından gönderileceğini belirtti.

Söz konusu uygulamanın bir uyarı olduğunun altını çizen Varawut, bırakılan çöplerin bir kutuya konularak "Bunları Khao Yai Ulusal Parkı'nda unuttunuz." notuyla sahiplerine ulaştırılacağını kaydetti.

Varawut, ulusal parkı kirletmenin suç olduğu ve bu kapsamda ağır para cezasının yanı sıra 5 yıla varan hapis cezalarının verilebildiği bilgisini paylaştı.

Yetkililer, bırakılan çöplerin doğaya ve özellikle parktaki hayvanlar için önemli ölçüde zararlı olduğuna dikkati çekiyor.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER