50 milyon yıldır görülmeyen küresel sıcaklıklar gelecek!

ABD'li bilim insanları, endüstriyel faaliyetlerle artan sera gazı emisyonları nedeniyle küresel sıcaklıkların 2300 yılında 50 milyon yıldır görülmeyen seviyelere çıkacağını açıkladı.

50 milyon yıldır görülmeyen küresel sıcaklıklar gelecek!

ABD'de yer alan California Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, sera gazı emisyonlarının önemli ölçüde azaltılmaması halinde, küresel sıcaklıkların 2300 yılına kadar 50 milyon yıldır görülmeyen derecelere ulaşacağı konusunda uyarıda bulunuldu.

KÜRESEL İKLİM PARADİGMASI DEĞİŞİYOR

Araştırmacılar, son üç milyon yıldır, değişen buzul ve buzullararası dönemler ile karakterize edilen Dünya'nın bir "buz evi" (icehouse) durumunda olduğunu açıkladı. Ancak uzmanlar, sera gazı emisyonları ve diğer insan faaliyetlerinin iklimi "buz evin"den "sıcak ev" ve "sera" durumuna doğru ittiğini açıkladı.

KÜRESEL SICAKLIK ORTALAMA 9 İLE 14 DERECE DAHA YÜKSELECEK

"Sıcak ev" koşulları en son 34 milyon yıl önce, ortalama küresel sıcaklıkların bugün olduğundan 9 ile 14 santigrat derece daha yüksek olduğu zamanlarda görüldü.

Çalışmanın ortak yazarlarından Profesör James Zachos, " Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli" için hazırlanan çalışmada 2300 yılında küresel sıcaklığın potansiyel olarak 50 milyon yıldır gezegenin görmediği bir düzeye çıkacağını açıkladı. 

BÜYÜK İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN ÇOĞU SERA GAZLARINDAKİ SEVİYE DEĞİŞİKLİĞİNDEN KAYNAKLANIYOR

Science dergisinde yayınlanan yeni bulgular, dünyanın dört bir yanından çok sayıda araştırmacının onlarca yıllık çalışmalarının sonucunun bir derlemesinden oluşuyor. Bu kapsamda bilim insanları, son 66 milyon yıldaki büyük iklim geçişlerinin temel sebebinin sera gazı seviyelerindeki değişikliklerle ilişkili olduğunu söyledi.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER