Zeytin ormanları ve koylarıyla ünlü iki köy yapılaşmaya ve maden faaliyetine açıldı

Zeytin ormanları ve koylarıyla ünlü iki köy yapılaşmaya ve maden faaliyetine açıldı

İzmir Dikili'de zeytin ormanları ve harikulade koylarıyla ünlü Denizköy ve Bademli köyü kıyılarıyla Karagöl’ün sit dereceleri değiştirilerek bölge yapılaşmaya ve maden faaliyetlerine açıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü, zeytin ormanları ile “Türkiye'nin Maldivleri” olarak anılan Denizköy ve Bademli köyü kıyılarıyla Karagöl’ün sit derecelerini değiştirdi.

Sözcü gazetesinden Gökmen Ulu’nun haberine göre, Antik dönem ve helenistik dönem kalıntıları barındıran bölgede ikinci derece sit niteliğinde olan yerlerin kapsamı genişletildi. Böylece, bölgede hem yapılaşmanın hem de maden, taş ocakları, GES ve RES'lerin önü açıldı. Karar,  Resmi gazetede yayımlanarak askıya çıkarıldı.

Ege Çevre Platformu (EGEÇEP) Sözcüsü Doğu Işık, karara itiraz edeceklerini söyledi. Avukat Doğu Işık, "Bademli'den Denizköy'e kadar tescil edilen bölgede madencilik faaliyetinin yapılması o bölgenin sonu demektir” dedi.

Doğu Işık, “Buna karşı önlem olarak ya tekrar sit statüsü değişikliği yapılmalı ya da ilke kararında madencilik faaliyetlerini engelleyen değişiklikler getirilmelidir” diye konuştu. Işık, EGEÇEP olarak bölgenin talan edilmesini önlemek ve söz konusu değişiklikleri iptal ettirmek için hukuk mücadelesi başlatacaklarını söyledi.  Başta Şehir Plancıları Odası olmak üzere, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu'nun da karara itiraz etmek amacıyla inceleme başlattığı öğrenildi.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER