Soyer'den "asbestli gemi" açıklaması: İzmir zehirli atıkların kabul edileceği bir çöplük değildir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, asbest yüklü olduğu iddia edilen Brezilya donanmasına ait NAe Sao Paulo adlı geminin İzmir Aliağa’daki gemi söküm tesislerine getirilmesine onay veren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bir kez daha tepki gösterdi.

Soyer'den "asbestli gemi" açıklaması: İzmir zehirli atıkların kabul edileceği bir çöplük değildir

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Brezilya donanmasına ait ve içinde 600 ton asbest barındırdığı iddia edilen uçak gemisi NAe São Paulo’nun söküm için İzmir Aliağa’ya gelmesine ilişkin sosyal medyadan yaptığı açıklamayla tepki gösterdi.

"Asbest bombası" olarak tanımlanan geminin İzmir Aliağa'ya geleceğine yönelik tartışmalar devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tehlikeli ya da riskli bir durumun söz konusu olmadığı bildirilirken, Bakan Kurum ise "Gelen gemide söylendiği gibi 900 ton değil, 9 ton asbest var. Gemi uzun süre beklediği için iddialar üzerine biz uluslararası uzmanlara ayrıca incelettik. Gemi Türk karasularına girdiğinde ayrıca biz de kontrol edeceğiz. Ters bir durum olursa geri göndereceğiz" açıklamasında bulunmuştu.

Daha önce 'asbestli gemi'ye ilişkin yaptığı açıklamada dava açılacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Bakan Kurum'un "gemide söylendiği gibi 900 ton değil, 9 ton asbest var" sözlerine de isim vermeden tepki gösterdi.

Tunç Soyer açıklamasında şu ifadelere yer verdi; 

"Asbestli gemiyi şehrimizde istemiyoruz. Kimilerine göre 900 ton, Bakanlığa göre 9.6 ton asbest getirecek. Geminin şehrimize tüm zehirli atıklardan arındırılmadan gelmesini kabul etmiyoruz.

Günümüzde bir mandıra açarken dahi kurumlardan ÇED raporu almak zorunludur. Oysa binlerce tonluk gemileri söken, yarattığı emisyon ve kirliliğin ölçümü ve kriterleri tespit edilemeyen Aliağa’daki gemi söküm tesisleri için böyle bir zorunluluk yoktur. Bu acilen değişmelidir.

İzmir’imiz hiç kimsenin zehirli atıklarını kabul edecek bir çöplük değildir. Bu iki koşul yerine getirilene kadar bu geminin şehrimize gelmesine asla rıza göstermeyecek, kabul etmeyeceğiz."

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER