Bölgeyi ranta açıyorlar

Çeşme'de denize sıfır üç kupon arazi, otel inşaatı için satışa çıkarıldı

Bölgeyi ranta açıyorlar

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılacak olan, İzmir’in “Kanal İstanbul”u olarak bilinen “Çeşme Turizm Projesi ile Çeşme Yarımadası”nın yüzde 50’si ranta açılmaya başladı. Denize sıfır üç kupon arazinin otel inşaatı için satışa çıkarılmasına çevreciler, “Bölgeyi ranta açıyorlar” diyerek tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, “Her otel için parsel parsel ihale yapacağız” diyerek anlattığı projede ilk ihale için düğmeye basıldı. Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre, Projede yer alan 200 otelden üç otel için ihaleye çıkıldı. Denize sıfır üç değerli kupon arazi üzerinde, 300, 650 ve 1000 yataklı otel için 17 Temmuz’da ihale duyurusu yapıldı. Bakanlık, ihaleye firmaların en geç 19 Ağustos’a kadar tekliflerini sunması koşulu koydu. İki yıl önce duyurulan proje sonrası bölgede arsa fiyatlarının da dört beş kat arttığı öğrenildi. Bazı yabancı şirketler, proje etrafındaki arsaları yüksek fiyatlara pazarlarken bazı yurttaşlar da “Çeşme Projesi yakınında yatırımlık arsa” ilanları vermeye başladı.

Bölgenin ranta açılacağını söyleyen Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Ahmet Güler, “Amaç bölgeyi yandaşlara ve yabancılara açmak. Ranta açıp arazileri vahşi beton sermayesine satmak. Çeşme Turizm Projesi’nin, Kanal İstanbul’dan farkı yok. Açılan ihaleler ile her şey ortada. Dosya hazırlamak ve teklif sunmak için bir ay süre veriliyor. Hangi yatırımcı bir ay içerisinde dosya hazırlar. Bunlar adrese teslim ihaledir” diye konuştu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER