İzmir'e gelen asbestli nükleer savaş gemisi Nae Sao Paulo, Amerika İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacak

Bir grup avukat, Aliağa'da sökülmek istenen asbestli nükleer savaş gemisi Nae Sao Paulo'ya karşı Amerika İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklarını açıkladı.

İzmir'e gelen asbestli nükleer savaş gemisi Nae Sao Paulo, Amerika İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşınacak

Basın açıklamasını avukatlar adına Murat Fatih Ülkü okudu. Başka ülkelerin atıkları getirilerek, Türkiye'ye zehir saçıldığını ifade eden Ülkü, Türkiye'nin dünyanın çöplüğü olmadığını söyledi. Ülkü, "Bu, son dönemde ‘milli ve yerli’ sloganıyla ortalığı yıkan 20 yıllık AKP iktidarı döneminde, ulusal onuru da zedeleyen bir başka girişimdir. Avukat olarak, Anayasa’ya, Çevre Kanunu’na, uluslararası sözleşmelere aykırı, Nae Sao Paulo gemisinin Türkiye’de sökülmesinin engellenmesi için ulusal ve uluslararası hukuktaki girişimlerimizi başlatıyoruz. İzmir, Aliağa halkı asbestli gemiyi istemiyor. Hukuk bu gerçeği görmek zorundadır” dedi.

"Brezilya’daki tedbir kararından kaçarak ülkemize gelmekte"

Ülkü, Nae Sao Paulo’nun ikizi Clemenceau’nun sökülmek için Hindistan’a doğru yola çıktığını ancak protestolar ve girişimler sonrasında Süveyş Kanalı’ndan geri çevrilip Fransız sularına döndüğünü anımsattı. Geminin daha sonra İngiltere’de söküldüğünü hatırlatan Ülkü, Türkiye’ye, reva görülen bu durumu kabul etmeyeceklerini vurguladı.

Ülkü, “Nae Sao Paulo, kendi ülkesi Brezilya’da, gemi söküm ihalesinin iptali için açılan davada verilen ‘bulunduğu yerden ayrılmasının engellenmesi’ yönündeki ihtiyati tedbir kararından kaçarak ülkemize gelmekte” diye belirtti.

"Hukuk bugünler için vardır"    

Türkiye'de ilk başvurucu olarak Amerika İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklarını söyleyen Ülkü, bu şekilde asbestli geminin İzmir'e, Aliağa’ya girmesinin engellenmesini talep ettiklerini ifade etti.

Ülkü, “AKP iktidarı, çöp, plastik atık, hurda, asbest, zehir seviciliğini, Türkiye’yi ucuz ve denetimsiz işgücü kaynağı olarak vahşi kapitalizmin isteklerine sunmayı bırakmalıdır. O bırakmıyorsa, işte hukuk böyle günler için vardır” diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2022, 08:07

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER