CHP'li Arslan asbestli geminin son konumunu paylaştı

Bilim insanlarının uyarılarına ve kamuoyundaki büyük tepkiye rağmen Türkiye’ye gelişine onay verilen Brezilya donanmasına ait nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo, Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne getirilmek üzere 5 Ağustos’ta Rio De Jenario Limanı’ndan yola çıktı.

CHP'li Arslan asbestli geminin son konumunu paylaştı

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan geminin Senegal açıklarından ülkemize doğru seyrini sürdürdüğünü belirterek tepki gösterdi.

 Türk firması Sök Denizcilik Şirketi'nin 2021 yılının Nisan ayında Brezilya'dan satın aldığı nükleer uçak gemisi Nae Sao Paulo'nun, söküm için İzmir Aliağa'ya getirilmesine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı geçen ay izin vermişti.

Bilim insanlarının, söz konusu asbestli geminin söküm işlemlerinin çevreye ve halk sağlığına vereceği büyük zararlar hakkındaki uyarılarına rağmen bakanlığın onay vermesi kamuoyunda büyük tepki çekmişti. Bakanlık, tepkilere karşın geri adım atmazken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de kararın iptali için gerekli hukuki mücadeleyi başlatmıştı.

Öte yandan kentte tartışmalar devam ederken, Nae Sao Paulo adlı asbetli gemil 5 Ağustos'ta Brezilya'dan yola çıktı ve seyir halinde.

EDNAN ARSLAN: HAKKINIZ YOK!

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan sosyal medya hesabından geminin son koordinatlarını paylaşarak, "Asbestli savaş gemisi #NaeSaoPaulo Senegal açıklarından ülkemize doğru seyrini sürdürüyor. Bir kez daha uyarıyoruz; Suyumuzu, toprağımızı, havamızı kirlettirmeyiz. Ne ülkemiz nede güzel İzmir’imiz dünya çöplüğü değildir. İzmirlileri daha fazla huzursuz etmeye hakkınız yok." mesajını paylaştı.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER