65 bin konutluk büyük dönüşüm başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın açıkladığı 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projelerinin adresleri belli oldu. İstanbul’da en büyük projeler Esenler, Gaziosmanpaşa, Başakşehir ve Üsküdar’da hayata geçiyor. Ankara’da 5 bin, Adana’da 3 bin 900, Konya’da 2 bin 500 konut dönüşecek.

65 bin konutluk büyük dönüşüm başlıyor

6.7 milyon riskli konutu yenilemek için kentsel dönüşüm çalışmalarına hız veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ‘Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaştı. 5 yıllık eylem planı kapsamında, ülke genelinde acil dönüşmesi planlanan 1.5 milyon konut bulunuyor. Bu nedenle yılda 100 bini İstanbul’da olmak üzere 300 bin konutun ‘yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm’ temel ilkelerine göre dönüşecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bu yıl içinde temeli atılan konutlarla birlikte, 25 bini İstanbul’da olmak üzere tüm Türkiye’de 65 bin konutluk kentsel dönüşüm projesine başladıklarını duyurdu. Bakan Murat Kurum’un açıkladığı dönüşüm hamlesinin il il detayları açıklandı.

GENELGE İLE BELİRLENDİ

Dönüşüm çalışmaları kapsamında öncelikli il ve ilçeler yerel yönetimlerle yapılan çalışmalarda açıklandı. Bakanlık 81 ile yolladığı genelgede ‘riskli bina raporunuzu bize iletin’ diye konuştu. Bu bilgilere göre dönüşüm çalışmaları belirlendi. 

İstanbul’da en büyük dönüşüm projeleri Esenler, Gaziosmanpaşa, Başakşehir ve Üsküdar’da başlıyor. İstanbul dışında en büyük kentsel dönüşüm projeleri ise Ankara, Adana, Kayseri, Konya ve Samsun’da başlatıldı. Bakanlıkça başlatılan dönüşüm projeleri şu şekilde:
 

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 14:02

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER