Nijerya’da seller 4,4 milyon insanın hayatını altüst etti

BM, Nijerya’da son on yılda görünen en şiddetli ve yalnızca üç ay içerisinde yaşanan sellerden 4,4 milyon insanın etkilendiğini bildirdi. Seller, 2,4 milyondan fazla insanı yerinden etti. 174 bin hane oturulamaz hale geldi. Enflasyonun geçen sene zirveyi gördüğü ülkede acil gıda güvensizliği riski artabilir.

Nijerya’da seller 4,4 milyon insanın hayatını altüst etti

Birleşmiş Milletler (BM), Temmuz’dan bu yana Nijerya’daki sellerin 4,4 milyon insanı olumsuz etkilediğini bildirdi.

Seller, 2,4 milyondan fazla insanı yerinden etti. Yerinden olan insanların yarısından çoğu tek bir eyaletteydi: Bayelsa. 660’ın üzerinde insan hayatını kaybetti. Seller ayrıca 174 bin haneyi oturulamaz hale getirdi.

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’nin (OCHA) Nijerya Ofisi’nden paylaşılan rapora göre; yaklaşık 676 bin hektar tarım arazisi sel suları altında kalarak zarar gördü.

Nijerya’da sellerden etkilenen bölgelerin eyaletlere göre derecelendirilerek renklendirilmiş bir haritası.
Kaynak: NEMA

Nijerya’yı tehdit eden tek şey seller değil…

Seller ülkede halihazırda endişe verici düzeyde olan açlık ve yetersiz beslenmeyi daha da kötüleştirebilir, gelecek aylarda acil gıda güvensizliği riski artabilir.

2022 Cadre Harmonisé gıda güvenliği ve beslenme değerlendirmesine göre, Nijerya’da 19,5 milyondan fazla insan sellerden önce de ciddi gıda güvensizliği ile karşı karşıyaydı.

Birçok yerde sel suları çekilirken, acil durum müdahalesinden kurtarma müdahalesine doğru bir geçiş söz konusu.

Yağışlar ‘mevsim normalleri’nin çok ötesinde

Öncelikli insani ihtiyaçlar arasında barınak, temiz su ve sağlık önlemlerine erişim, gıda, sağlık hizmetleri ve kolera gibi hastalık salgınlarını önlemeye veya tedavi etmeye yönelik müdahaleler bulunuyor.

Mevsimsel sellere alışkın olan Nijerya’da gerçekleşen seller, bu yıl normalden çok daha kötü geçti.

Hükümet, sele olağandışı şiddetli yağışların ve iklim değişikliğinin neden olduğunu aktardı. Yaz başından bu yana sel, büyük tarım arazilerini yok etti. Ülkede gıda ve yakıt ikmalleri de kesintiye uğradı.

Öte yandan Nijerya’da enflasyon geçen yıl, tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

BM Dünya Gıda Programı ve BM Gıda ve Tarım Örgütü geçen ay Nijerya‘nın felaket düzeyinde açlık riskiyle karşı karşıya olan altı ülke arasında olduğunu söyledi

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER