Apollon Tapınağı'nın tarihi kapılarını gece kulübü için kullanan işletmeci hakkında suç duyurusu

Side Antik Kenti'nde Apollon Tapınağı'nın bulunduğu kazı alanına açılan tarihi kalıntıları kapı olarak kullanan gece kulübü işletmecisi hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Apollon Tapınağı'nın tarihi kapılarını gece kulübü için kullanan işletmeci hakkında suç duyurusu

Antalya'nın Manavgat ilçesi Side Antik Kenti'nde Apollon Tapınağı'nın bulunduğu kazı alanına açılan tarihi kalıntıları kapı olarak kullanan gece kulübü işletmecisi hakkında Side Müze Müdürlüğü, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Manavgat’ta Side Antik Kenti'nde M.S. 150'li yıllarda kurulan Roma tapınağı olan Apollon Tapınağı'nın hemen yanındaki özel mülkte 2 Mayıs akşamı 'Apollon' isimli gece kulübü açıldı. Side Müze Müdürlüğü denetiminde Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Feriştah Alanyalı başkanlığında kazı çalışmalarının da sürdüğü alanla sınır olan özel mülkte açılan gece kulübünün giriş kapısı olarak tarihi kalıntıların kullanılması tepkilere neden oldu.

Gece kulübüne müşteriler, giriş kapısı olarak kullanılan tarihi kalıntıların önünde kurulan x-ray cihazından geçerek içeri alındı. Girişe, işletme sahipleri tarafından özel ışıklandırma da yapıldı.

Apollon Tapınağı tarihi kapısı

Antik kentten sorumlu Side Müzesi Müdürü Özay Özgür, işletme sahiplerinin uygulamasının tamamen usulsüz olduğunu söyleyerek uyarılarda bulunduklarını, bir arkeolog gönderdiklerini ve olayla ilgili kolluk kuvvetlerine haber verdiklerini söyledi.

Özgür, kapının bu şekilde kullanımına izin verilmeyeceğini de dile getirdi.

Olayla ilgili sorumlular hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını açıklayan Kültür ve Turizm İl Müdürü Candemir Zoroğlu ise böyle bir görüntüye kesinlikle izin verilemeyeceğini kaydetti. 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER