1.5 Derece Hedefi Tutturulsa Dahi Dünyadaki Buzulların Yarısı Yok Olacak

İklim değişikliği nedeniyle özellikle küçük olanlar dahil dünyada bulunan buzulların yarısının, 1.5 derece hedefi tutturulsa dahi, 2100’e kadar yok olacağı kaydedildi.

1.5 Derece Hedefi Tutturulsa Dahi Dünyadaki Buzulların Yarısı Yok Olacak

Science dergisinde yayımlanan araştırmada, 215 bin buzulun geleceğine ait öngörü bulguları paylaşıldı. Sıcaklık artışının mevcut şekilde seyretmesi halinde temiz su ihtiyacının ana kaynaklarından olan buzulların büyük oranda yok olacağı tespit edildi. Paris Anlaşması’nın 1.5 derece hedefi tutturulsa dahi buzulların yarısının yok olması bekleniyor.

Çalışmaya öncülük eden ABD’deki Carnegie Mellon Üniversitesinden buzul bilimci David Rounce, son yıllarda buzullardaki değişimi incelemek için daha çok uydu görüntüsüne başvurulduğunu ve her buzulun geleceğinin ayrı ayrı değerlendirildiğini belirtti.

Rounce, küresel sıcaklık artışının mevcut şekilde seyretmesi halinde 2100 yılında karadaki buzul kütlesinin %32’sinin, buzulların ise %68’inin kaybolacağını bildirdi.

Buzul bilimci Rounce, buzullardaki bu erimenin deniz seviyesindeki artışı 115 milimetreye kadar çıkarabileceği kaydedildi.

Araştırmacılar küresel sıcaklık artışının Paris Anlaşması’nın 1.5 derecelik hedefine uygun olsa bile dünyadaki buzulların yüzde 49’unun 2100 yılına kadar yok olacağını tahmin ediyor.

Ayrıca 2100 yılı itibarıyla küresel sıcaklık artışının Birleşmiş Milletler’in (BM) öngördüğü gibi 2,1 ve 2,9 derece aralığında olması halinde Avrupa, Batı Kanada, ABD ve Yeni Zelanda’da dağ buzullarının neredeyse tamamının yok olabileceği bildirildi.

Dünya genelinde 2 milyar kişinin temiz su ihtiyacı, karadaki 215 bini aşkın buzuldan elde ediliyor ancak buzullardaki erime, deniz seviyesinin artmasına sebep olduğu için deniz kenarında yaşayan milyarlarca insana tehdit oluşturuyor.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER