DSİ'den Kemalpaşa'ya çifte baraj müjdesi

İzmir Kemalpaşa’da inşası devam eden Ansızca ve Yiğitler Barajlarının şantiyelerini ziyaret eden DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, ilçeye iki müjde birden verdi. Ansızca Barajı’nın Cumhuriyetin 100. yılında su tutacağını müjdeleyen Saadettin Ceylan, Yiğitler Barajı’nda yakında gövde dolgusuna başlanacağını açıkladı.

DSİ'den Kemalpaşa'ya çifte baraj müjdesi

Son dönemde tarımın yanına sanayi yatırımlarını da ekleyen İzmir Kemalpaşa’ya iki baraj daha geliyor. İnşası devam eden Ansızca ve Yiğitler Barajlarının şantiye sahalarını gezerek, projelerin son durumunu yerinde gören DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan İzmir’e iki müjde birden verdi.

İzmir’e 100. Yıl hediyesi olacak

Ansızca Barajı’ndaki çalışmaların kış aylarında da aralıksız devam edeceğini açıklayan DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, projenin % 60’ının tamamlandığını söyledi. “Cumhuriyetimizin 100. Yılında barajda su tutacağız” dedi.

 410 bin m3’lük gövde dolgusunun yarısının bittiğini ifade eden DSİ 2. Bölge Müdürü Ceylan“ Dolusavak ve gövde dolgu çalışmalarımız hızla devam ediyor. Hedefimiz 2023 yaz aylarında inşaatı tümüyle bitirerek, sonbahar öncesi barajda su tutmak” diye konuştu. 

Temelden yüksekliği 45 metre olarak projelendirilen Ansızca Barajı’nın 1 milyon 70 bin m3 su tutacağını hatırlatan Saadettin Ceylan, proje sayesinde 1540 dekar arazinin de borulu basınçlı sistemle sulanacağını söyledi.

Yiğitlerde gövde dolgusu başlıyor

 Ansızca Barajı’ndan tamamlandığında gövde ve depolama hacmi bakımından Kemalpaşa’nın en büyük barajı olacak olan Yiğitler Barajı’na geçen DSİ 2. Bölge Müdürü Saadettin Ceylan, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

 Projede % 39 fiziki gerçekleşme sağlandığını belirten DSİ 2. Bölge Müdürü Ceylan, 3.9 km’lik rölakasyon yolunu tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Sıyırma kazılarının % 95’i bitirildi. Batardo imalatında ise % 50 seviyesindeyiz. Birkaç aya kadar da gövde dolgusuna başlamayı planlıyoruz” diye konuştu.

Hem sanayici, hem çalışan hem, çiftçi kazanacak

Yiğitler Barajı’nın İzmir ve Türk ekonomisi için çok önemli olduğunu vurgulayan Saadettin Ceylan “ Yiğitler Barajı Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ne (KOSBİ) yılda 7.89 milyon m3 sanayi suyu sağlayacak. Fabrikalarda binlerce kişiye iş olanağı doğacak. Ayrıca Baraj Kemalpaşa’da 13 bin 330 dekar araziye de can suyu verecek. Hem sanayici, hem çalışan, hem çiftçi kazanacak. Hedefimiz gece gündüz çalışarak belirlenen takvim içerisinde Yiğitler barajını İzmirimiz’e kazandırmak” şeklinde konuştu.

Temelden yüksekliği 103 metre olacak

Kemalpaşa Yiğitler Deresi üzerine inşa edilecek barajın gövdesi, 'Ön Yüzü Beton Kaplı Kaya Dolgu' tipinde; yüksekliği temelden 103 metre olarak projelendirildi. Gövdesi için 2.7 milyon m3 dolgu yapılacak olan baraj 6.5 milyon m3 su depolama hacmine sahip olacak.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER