Rize'de havalimanından sonra deniz dolgusuyla millet bahçesi yapılacak

Rize Belediye Başkanı Metin: Çevrecilik açısından en masum dolgu olacak

Rize'de havalimanından sonra deniz dolgusuyla millet bahçesi yapılacak

Rize’de havalimanı, şehir hastanesi ve lojistik liman gibi projelerin ardından deniz dolgusu yapılarak kazanılacak 600 dönüm alana millet bahçesi yapılacak. Bilim, engelsiz yaşam merkezi, kent müzesi ve sosyal donatı alanlarının yer alacağı proje, 1 yılda tamamlanacak. 

Kentte havalimanı, şehir hastanesi ve lojistik liman projelerinden sonra millet bahçesi de arazi sorunu nedeniyle deniz dolgusu üzerine inşa edilecek. 250 dönümü daha önce doldurulan, 350 dönüm daha ilave edilerek kazanılacak 600 dönüm alanda bilim ve engelsiz yaşam merkezi, kent müzesi, sosyal donatı alanları, spor tesisleri, kafeler ve yürüyüş yollarından oluşacak millet bahçesi projesi, 1 yılda tamamlanacak.

Millet bahçesinin 2 kilometre uzunluğundaki kordonu da denize sıfır noktada olacak. Projenin Karadeniz’in hırçın dalgalarından korunması için 4 metre yükseltilen dolgu alanı önüne, dalga kıranlar yerleştirilecek.

"En masum dolgu olacak"

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, kentte arazi kıtlığından dolayı 1970'li yıllardan itibaren denizin kısım kısım doldurulduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Millet bahçesi olacağı için çevrecilik açısından en masum dolgu olacak proje ile insanlar beton yığınından kurtulup, yeşil alanlarda dolaşabilecek. En önemlisi de denize sıfır olması yani denizimizin burada önünde taş yok. Adeta insanlar boğazdaki kordonda yürür gibi 2 kilometrelik hatta denize sıfır yürümüş olacaklar. Bu şekilde bu rekreasyon alanları vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş olacak," 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER