Ormanlara giriş yasağı sona erdi

İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, 81 il valiliğine “Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler” konulu genelge göndererek, yangın riski bulunan bölgelerdeki orman alanlarına girişler yasaklanmıştı. 31 Ağustos itibariyle bu yasak sona erdi.

Ormanlara giriş yasağı sona erdi

20 Temmuz'da İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından valiliklere gönderilen "Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler" konulu genelgeye göre; yangın riski bulunan bölgelerdeki orman alanlarına girişler yasaklanmıştı.

Genelgeyle, sıcaklık artışıyla birlikte orman alanları ve çevresinde artan insan hareketliliğinin önümüzdeki günlerde çeşitli bölgelerde orman yangını riskinin artırabileceği belirtilerek, dikkatli olunması istenmişti.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan değerlendirmeler neticesinde; son dönemde meydana gelen yangınların nedenleri göz önüne alındığında yangınların çıkış nedenleri arasında yer alan anız yakma, bağ-bahçe temizliği, çöplerin ateşe verilmesi, tarla çalışmaları, enerji nakil hattı arızaları, piknik ve çoban ateşi, yıldırım, kasıt, ihmal veya dikkatsizlik neticesinde gelişen orman yangınlarına kaşı alınması gereken tedbirler sıralanmıştı.

Orman yangını için riskli bölgelerdeki ormanların çevresinde ateş yakılması ve orman alanlarına girişler, 31 Ağustos 2022 tarihine kadar yasaklanmıştı. Piknik ve mangal yasağı da 31 Ağustos itibariyle sona ermiş oldu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER