CHP'li Şaroğlu: Tunceli'nin çeşitli bölgelerinde 145 tane maden ruhsatı verildi

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, "Tunceli ilimizde çeşitli bölgelerde 145 tane maden ruhsatı verildi 43 bin dönüm hektarlık bir alan ise maden sahası ilan edildi. Ama buna karşın bir iki mermer sahası haricinde başka bir maden sahası işletmesi şuan için yok" dedi.

CHP'li Şaroğlu: Tunceli'nin çeşitli bölgelerinde 145 tane maden ruhsatı verildi

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, maden şirketlerinin ülke ekonomisine katkı sağlamadıklarını ve sadece sermayelerini güçlendirdiklerini belirterek doğaya zarar verecek maden çalışmalarının karşısında olacaklarını kaydetti. 

"Tunceli yerüstü zenginliklerinin yeraltı zenginlerinden daha fazla olan bir bölge"

Sözcü'nün haberine göre, Tunceli'nin doğa yapısıyla, endemik bitki çeşitliliğiyle, milli parklarıyla ve su yataklarıyla yerüstü zenginlikleriyle dikkat çeken bir kent olduğunu vurgulayan Şaroğlu, şöyle konuştu:

"Tunceli ilimizde çeşitli bölgelerde 145 tane maden ruhsatı verildi 43 bin dönüm hektarlık bir alan ise maden sahası ilan edildi. Ama buna karşın bir iki mermer sahası haricinde başka bir maden sahası işletmesi şuan için yok. Dönem dönem ilimizde maden sahası için çalışma yapmak ve sondaj vurmak isteyenler geliyor. Ama STK'lar ve siyasi partilerin vermiş olduğu mücadele karşısında geri adım atmak zorunda kalıyorlar. Çünkü Tunceli yerüstü zenginliklerinin yeraltı zenginlerinden daha fazla olan bir bölge. Böyle bir bölgenin de üç tane emperyalist gücün gelip doğamızı yok etmesine müsaade ettirmeyiz. Bu konuda Tunceli halkı çok duyarlı ve gereken tepkiyi göstermekte geç kalmıyor. Biz tabii ki madenciliğe karşı değiliz doğaya zarar vermeyen topraktan ayrıştırırken doğayı bozmadan ve sadece ticari kaygıyla hareket edilmeyen çalışmalara karşı olan insanlar değiliz.

"İktidara yakın maden şirketleri zaten işbirlikçiler"

Maden çalışmalarının çoğunun doğanın yapısını bozacağı, su yataklarını bozacağı ve endemik bitkilere ve yaban hayatına zarar verecek çalışmalar yapılmasından dolayı bölgemizde bu tür bir maden çalışması yapılmasına izin veremeyiz. Doğa turizmiyle kentin ekonomik kalkınmasını sağlayacak bir coğrafyada yerüstü zenginliklerinden daha fazla faydalanacağımıza inandığımız için bu alanda yatırım yapacak girişimcilere kapımız açık. İktidara yakın maden şirketleri bölgemizde maden sahası çalışmaları yapmak için girişimde bulunduklarına dair bilgiler alıyoruz ancak şuana kadar böyle bir çalışma yok. İktidara yakın maden şirketleri zaten işbirlikçiler. Bölgede çıkan madenlerle ülke ekonomisine katkı sağlamıyorlar sadece kendilerinin zenginliklerine zenginlik katma derdinler."

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER