Nallıhan Kuş Cenneti’nin önemli su kaynağı termik santral nedeniyle kirleniyor

Barajın suyu için yapılan analiz sonuçlarına göre, sudaki kimyasal oksijen ihtiyacı normal değerden yaklaşık iki kat, biyolojik oksijen ihtiyacı da yaklaşık üç kat daha fazla çıktı.

Nallıhan Kuş Cenneti’nin önemli su kaynağı termik santral nedeniyle kirleniyor

Ankara‘da bulunan Nallıhan Kuş Cenneti‘nin önemli su kaynaklarından biri olan Sarıyar Barajı‘nın suyu organik kirlilik tehdidiyle karşı karşıya.

Kirliliğin nedeni ise Çayırhan Termik Santrali.

Analiz sonuçları yayımlandı

Sözcü‘de yer alan habere göre, Sarıyar Barajı’nda yapılan su analizi kirliliğin boyutlarını ortaya koydu.

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği tarafından yapılan analiz sonuçlarına göre, sudaki kimyasal oksijen ihtiyacı normal değerden yaklaşık iki kat, biyolojik oksijen ihtiyacı da yaklaşık üç kat daha fazla çıktı.

Çayırhan Termik Santrali, Nallıhan Kuş Cenneti’ni besleyen Sarıyar Barajı’nın kuzeydoğusunda bulunuyor. Santral yeri, kömür kaynağına yakınlığı yanında soğutma suyunun sağlanacağı Sarıyar baraj gölüne de yakın seçilerek kuruldu.

Tesisin beş kilometrelik etki sahası içerisinde kalan tesis ile Sarıyar Barajı arasındaki kuş uçumu en yakın mesafe üç kilometre.

‘Asıl kirlilik unsuru organik kirlilik’

Analiz sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulunan Proje Koordinatörü Tekin Altuğ, “Çayırhan Termik Santrali, modern işletim sistemine sahip olmadığı için çevresine zarar veriyor. Analiz sonuçlarımız göstermiştir ki, Sarıyar Barajı için asıl kirlilik unsuru organik kirliliktir” dedi.

Altuğ, sözlerine şöyle devam etti:

Yapılan test sonucu, Sarıyar Baraj gölünde kimyasal oksijen ihtiyacı, en fazla 25 mg/L olması gerekirken, 37 mg/L olarak tespit edildi. Bu da organik kirliliği göstermektedir. Nallıhan Kuş Cenneti sahasına yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Beypazarı’nda ülkenin en önemli linyit rezervlerinden birinin bulunması termik santraller için iştah kabartıcı.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER