Kuş cenneti kuraklık yüzünden kaybolmak üzere...

Van’da ‘Kuş cenneti’ diye tabir edilen Erçek Gölü ve çevresinde yaşam yok oluyor.

Kuş cenneti kuraklık yüzünden kaybolmak üzere...

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye’nin en büyük gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü’nde gözle görülür çekilme devam ederken, ‘kuş cenneti’ diye tabir edilen Erçek Gölü’nde de aynı sorun yaşanıyor.

Türkiye’deki 453 kuş türünün yarısını barındıran ve aynı zamanda yalnız yerel türlerin değil, flamingolar gibi göçmen kuşların da önemli konaklama ve üreme alanlarından birine ev sahipliği yapan 95 kilometrekarelik Erçek Gölü’nün birçok sazlık ve sulak alanının bu yıl tamamen kuruduğu gözleniyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, DHA’ya şunları söyledi: “Orada çok önemli biyolojik yaşam var. Başta flamingolar olmak üzere birçok kuş türünün üreme noktası, yaşam alanı. Uzun vadede sadece gölü kaybetmiyoruz. O gölün çevresinde ortaya çıkan o yaşam alanlarını, ekosistemleri de kaybediyoruz” dedi.

SADECE FLAMİNGOLAR DEĞİL, BİRÇOK TÜR TEHLİKEDE
Kuraklığın, Erçek Gölü gibi büyük göllerde ciddi alansal kayba neden olduğunu belirten Alaeddinoğlu, “Tabi Erçek Gölü gibi göllerin temelde kaybettikleri su ya da kaybettikleri alan sadece görsel açıdan bir sorun yaratmıyor. Aynı zamanda oradaki ekosistem açısından da bir sorun yaratıyor çünkü Erçek Gölü çevresi sulak alanlarla çevrili. Yani orada çok ciddi bir habitat, çok önemli bir biyolojik yaşam ve kuş türleri var. Başta flamingo olmak üzere birçok kuş türünün üreme noktası, yaşam alanı yani bunlar da yok oluyor dolayısıyla uzun vadeli sadece gölü kaybetmiyoruz. Gölü kaybediyoruz ama o gölün çevresinde ortaya çıkan o yaşam alanları, o ekosistemleri de kaybediyoruz” diye konuştu.

ERÇEK KURURSA, İÇMEYE SU DA OLMAZ
Başta Erçek Gölü olmak üzere Van Gölü’nün alan kaybettiğini anlatan Alaeddinoğlu, “Ama Erçek Gölü’nün alan kaybetmesinin şöyle bir sorunu daha ortaya çıkabilir. Erçek Gölü kaybolursa Erçek Gölü’nün beslediği ve belki de bugün o su kaynaklarının Van Gölü’nün birçok kıyı noktasında, o konutların ihtiyaç duyduğu su kaynaklarının da azalması anlamına da geliyor. Dolayısıyla bütün döngü oradaki seviye düşmesine bağlı olarak değişebilir. Yani insanların ihtiyaç duyduğu içme ve kullanma suyu ortadan kalkabilir. Tabii ki bu çok kötü bir senaryo” dedi.

FLAMİNGOLARIN SAYISI AZALIYOR
ERÇEK Gölü kıyısındaki Karagündüz Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Ali Polater ise bu yıl bulundukları bölgede çok fazla kuraklık olduğu için tarım ve hayvancılık konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını söyleyerek, “Akarsularımızda çok büyük yetersizlikler var. Ekinlerimiz aşırı kuraklıktan dolayı kurudu. Gölün çekilmesinden zaten kuraklığın boyutu anlaşılıyor. Burası flamingoların konaklama merkezi, göçmen kuşlarının uğrak yeri fakat onlar da zorlanıyor. Geçmiş yıllara oranla sayılarının azaldığını görüyoruz” diye konuştu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER