‘Kömüre karşı yaşasın zeytin ağacı’

Dünya Zeytin Ağacı Günü'nde açıklama yapan İkizköylüler, daha önce 20 bin zeytin ağacını kömür madeni yüzünden kaybettiklerini hatırlattı ve ellerinde kalan ağaçları da vermemek için mücadele edeceklerini söyledi.

‘Kömüre karşı yaşasın zeytin ağacı’

Muğla‘nın Milas ilçesinde YK Enerji tarafından genişletilmek istenen kömür madenine karşı mücadele yürüten İkizköy Çevre Komitesi, 26 Kasım Dünya Zeytin Ağacı Günü‘nde açıklama yaptı.

Açıklamada “Zeytin ağacı yaşam demek, barış demek. En çok da emek demek. Havana Ablanın, Fatma Ablanın, yüzlerce kadının, erkeğin emeği var İkizköy‘deki, Çamköy‘deki o 35 bin zeytin ağacında. Baskılarla yılmayız, ölmez ağacı vermeyiz” denildi.

‘Bir daha oyuna gelmeyiz’

2017’de İkizköy Işıkdere mahallesi kamulaştırılırken yasal haklarını ve Zeytincilik Kanunu’nu bilmedikleri için 20 bin zeytin ağacını kaybettiklerini hatırlatan İkizköylüler şunları söyledi:

“Bir kez daha oyuna gelmeyiz! Akbelen Ormanı’nı da zeytinliklerimizi de kömüre vermeyeceğiz! Kömüre Karşı Yaşasın Zeytin Ağacı.”

Dünya Zeytin Ağacı Günü

2019 yılında UNESCO Genel Konferansı‘nın 40’ıncı oturumunda ilan edilen Dünya Zeytin Ağacı Günü her yıl 26 Kasım’da gerçekleşiyor.

Bu gün ile zeytin ağaçlarının insanlık için önemli sosyal, kültürel, ekonomik ve çevresel önemini takdir etmek ve zeytin ağaçlarının korunmasını teşvik etmek amaçlanıyor.

‘Barış, bilgelik ve umudun simgesi’

UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, “Zeytin ağacı, budaklı gövdesi olan bir ağaçtan çok daha fazlasıdır. Bugün, bu Dünya Günü’nde kutlamak istediğimiz barış, bilgelik ve umut değerlerinin sembolik ifadesidir” açıklamasını yaptı.

UNESCO tarafından yapılan açıklamada “Zeytin ağacı, özellikle de zeytin dalı, antik çağlardan beri barışı, bilgeliği ve uyumu simgeliyor.  Bu nedenle sadece bu soylu ağaçların yetiştiği ülkeler için değil, dünyadaki insanlar ve topluluklar için önemlidir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Zeytin ağacını korumak ve yetiştirmek, dünya iklim değişikliğiyle mücadele edip buna uyum sağladıkça büyüyen bir zorunluluktur” denildi ve bu doğal mirasın korunmasının UNESCO’nun misyonunun merkezinde yer aldığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2021, 09:42

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER