Hükümete Kazdağları çağrısı: Alamos Gold Kazdağları’ndan tahliye edilsin!

Çanakkale'nin Kazdağları bölgesinde binlerce ağaç kestiği belirtilen Kanada firması Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik'e karşı AKP hükümetine yönelik bir açık mektup yayınlandı. Mektuba, 209 STK'nın yanı sıra CHP ve HDP'li milletvekilleri ve sanatçılar imza koydu. Mektupta, söz konusu şirketin Kazdağları'ndan tahliye edilmesi ve bölgenin rehabilite edilmesi istendi.

Hükümete Kazdağları çağrısı: Alamos Gold Kazdağları’ndan tahliye edilsin!
22 Mayıs 2020 Cuma 08:59

Kazdağları'nda yaklaşık 200 bin ağaç kesen Kanada firması Alamos Gold'un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik şirketi faaliyetlerinin durdurulmasına rağmen bölgede kalmaya devam ediyor. Buna karşın 209 sivil toplum örgütü ile CHP Hukuk Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan ile HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Züheyla Gülüm, Murat Çepni ve sanatçıların imzasının bir açık mektup yayınlandı.

“ACİLEN TAHLİYE EDİLMELİ”

Her yer Kazdağları isimli sosyal medya hesabından paylaşılan mektupta, maden şirketinin bölgeden acilen tahliye edilmesi ve rehabilite işlemlerinin başlatılması istenilerek şu ifadelere yer verildi:

*Kazdağları'ndaki tüm altın madenciliği projelerinden acilen vazgeçilmeli, tüm ruhsatlar ve tahsisler iptal edilmelidir.

*Maden Yasası ve Yönetmeliği çevre ve ekoloji örgütleri, ilgili odaların ve baroların katılımıyla açık, demokratik katılımcı bir şekilde yeniden düzenlenmelidir. Altın madenlerinde kullanılan siyanürlü liç yöntemi, halk sağlığına bir tehdit oluşturduğu için yasaklanmalıdır.

*Alamos Gold (Doğu Biga Madencilik), Çanakkale Kirazlı'dan acilen tahliye edilmeli, şirketin tüm projeleri iptal edilmelidir.

*Benzer projelerle başka şirketlerinin Kirazlı'ya göz dikmemesi ve ekosistemin tahribatının giderilebilmesi için Kirazlı Altın Madeni Projesi nedeniyle traşlanmış olan alan ekolojik yöntemlerle rehabilite edilmelidir.

*Kirazlı ve çevresinde ve Kaz Dağları'nın diğer bölgelerinde ihtiyaç duyulan su, yol, gölet gibi alt yapı düzenlemeleri maden şirketleri eliyle değil, kamu eliyle yerine getirilmelidir. Kumarlar Köyü'nün su kaynakları ve meraları köylüye bırakılmalıdır.

*Yöre halkının iş ve istihdam talebi, maden şirketleri üzerinden değil, yöreye uygun, ekolojik tarımı ve turizmi önceleyen projeler üzerinden kamu tarafından karşılanmalı, bölgede tarımsal üretim kooperatifleri özendirilmeli ve desteklenmelidir.

*Yaşam savunucularına kesilen tüm cezalar iptal edilmelidir.

FAALİYETLERİ DURDURMUŞTU

Öte yandan TBMM’de 2020 yılı bütçe görüşmeleri sırasında Kazdağları’na ilişkin açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, şirketin ruhsatının yenilenmesi sürecinin durdurulduğunu söylemişti.

Şirket, yaklaşık 200 bin ağaç kestikleri Kirazlı projesinin 13 Ekim 2019'da dolan inşaat ruhsatının Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nce yenilenmediği için madencilik faaliyetlerini ertelediklerini açıklamıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.