Greta, 1 milyon euroluk ödülünü iklim ve çevre için mücadele eden örgütlere bağışladı

Merkezi Portekiz’de bulunan Gulbenkian Vakfı tarafından İnsanlık Ödülü’ne layık görülen aktivist Greta Thunberg, 1 milyon euro değerindeki ödülü iklim kriziyle mücadelede kullanılması için çeşitli gruplara bağışladı.

Greta, 1 milyon euroluk ödülünü iklim ve çevre için mücadele eden örgütlere bağışladı

Portekiz'in Lizbon kentinde bulunan Gulbenkian Vakfı tarafından her yıl verilen İnsanlık Ödülü’ne layık görülen İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, geleneğini bozmadı ve ödülünü bağışladı. Greta, 1 milyon euroluk ödülünü iklim krizini durdurmak ve çevreyi korumak için mücadele eden çeşitli gruplara dağıtma kararı aldı

 İklim mücadelesinin daha fazla ödüle ihtiyacı yok

Bir video aracılığıyla açıklama yapan Greta, “Bu hayal edebileceğimden daha fazla para, ancak tüm ödül parası vakfım aracılığıyla iklim krizinden ve ekolojik krizden etkilenen insanlara yardım etmek için çalışan farklı organizasyon ve projelere bağışlanacak” dedi.

Ödülün 100 bin euroluk ilk kısmının  Amazon bölgesinde koronavirüs salgınıyla mücadele eden  ‘SOS Amazonia’ adlı gruba bağışlanacağı belirtildi. 100 bin euroluk ikinci bir bağışın da ekolojik tahribatı uluslararası suç olarak kabul ettirmek konusundaki mücadelesi nedeniyle ‘Stop Ecocide Foundation’a yapılacağı açıklandı.

Greta, genç kuşakları iklim değişikliğine karşı harekete geçirebilmesi ve devam eden statükoyu değiştirmek için inatçı bir şekilde mücadele etmesi nedeniyle ödüle layık görüldü.

 Alternatif Nobel olarak da bilinen Doğru Yaşam Ödülü'nün yanı sıra Uluslararası Af Örgütü'nün 2019 Vicdan Elçisi ödülüne de layık görülen Greta için Gulbenkian Vakfı tarafından verilen bu ödül ‘en büyüğü’ sayılıyor. Greta, ödüle hak kazandığı için ‘son derecede onurlu hissettiğini’ söyledi.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER