BM’den Kum Krizini Önlemek için Acil Eylem Çağrısı

Nehir ve sahillerdeki kumun kontrolsüz çıkarılması erozyon, akiferlerin tuzlanması, fırtınalara karşı korumanın ve biyoçeşitliliğin azalması gibi sonuçlar doğurabilir.

BM’den Kum Krizini Önlemek için Acil Eylem Çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) sahil madenciliğinin yasaklanması da dahil olmak üzere “kum krizini” önlemek için acil eylem çağrısında bulundu.

Nüfus artışı ve kentleşme nedeniyle kum talebinin yılda 50 milyar tona yükseldiğini belirten örgüt, küresel ekolojik dengeye katkısı sebebiyle inşaat için kum çıkarma faaliyetlerinin gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

BM Çevre Programı’na bağlı Cenevre Küresel Kaynak Bilgi Veritabanı (GRID-Geneva) tarafından hazırlanan “Kum ve Sürdürülebilirlik: Krizi önlemek için 10 stratejik tavsiye” isimli raporda, kumun çıkarılması ve yönetimine dair uzmanlardan tavsiyeler yer aldı.

Örgüt, dünyada sudan sonra en çok yararlanılan doğal kaynak olan kumun “stratejik” kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

Nehir ve sahillerdeki kumun kontrolsüz çıkarılmasının erozyon, akiferlerin tuzlanması, fırtınalara karşı korumanın ve biyoçeşitliliğin azalması gibi sonuçlar doğurabileceğinin altı çizilerek bu tür alanlardaki kum kaybının su tedariki, gıda üretimi, balıkçılık ve turizmi olumsuz etkileyebileceği tespiti yapıldı.

Sahildeki kumların deniz seviyesinin artması ve fırtına tehditleri karşısında koruma sağladığı için buradaki kumlarınyerinde kalmasının iklim değişikliğine uyum sağlama açısından kritik olduğu ifade edildi.

Temel inşaat malzemesi olması ve çevre için öneminden ötürü kumun “stratejik kaynak” olarak kabul edilmesi gerektiğibelirtilirken kumun, gerçek sosyal ve çevresel değeri dikkate alınarak fiyatlandırılması gerektiği vurgulandı.

Kumun Yeniden Kullanımı Teşvik Edilebilir

Raporda, kumun deniz ortamında nasıl çıkarılacağına dair uluslararası standart getirilmesi, denizin altını kazmafaaliyetlerinin daha zararsız olması için bu işlemlerin ihaleyle uluslararası şirketlere açılması tavsiyesinde bulunuldu.

Bunun yanı sıra kumun döngüsel ekonomiye dahil edilip yeniden kullanılabileceği, bu kapsamda kırma taşlar, geri dönüşüme kazanılmış inşaat materyalleri ve maden atıkları arasında yer alan cevher kumlarının da inşaatlardakullanımının teşvik edilebileceği kaydedildi.

Üretimİnşa ve Tüketim Tarzımızı Değiştirmeliyiz

Raporda görüşüne ver yerilen GRID-Geneva Direktörü Pascal Peduzzi, sürdürülebilir kalkınma için insanlığın üretim,inşa ve tüketim tarzını sert bir şekilde değiştirmesi gerektiğine vurgu yaparak “Dünyadaki kum kaynakları sonsuz değil vebu kaynakları akıllıca kullanmamız lazım” ifadesini kullandı. Peduzzi, şunları kaydetti: “Dünyada en fazla çıkarılan bukatı maddeyi iyi kontrol edebilirsek ileride yaşanacak krizlerin önüne geçer ve döngüsel ekonomiye doğru adım atmışoluruz.”

Modern inşaatın en temel malzemesi olan kum, suyun ardından dünyada en çok faydalanılan doğal kaynak olmaözelliğine sahip.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER