2019 Mavi Bayrak Ödülleri açıklandı: Türkiye dünya üçüncüsü oldu

Türkiye’de 463 plaj, 22 marina ve 15 yatta Mavi Bayrak bulunacak

2019 Mavi Bayrak Ödülleri açıklandı: Türkiye dünya üçüncüsü oldu
20 Mayıs 2019 Pazartesi 18:40

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2019 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 463 plaj, 22 marina ve 15 yatta Mavi Bayrak dalgalanacak.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

Yeşilist'te yer alan habere göre, 2019 Mavi Bayrak Ödülleri’nde ilk sırada İspanya, ikinci sırada Yunanistan yer alıyor. Türkiye’nin arkasından 4. sırada Fransa ve ardından 5. sırada İtalya yer alıyor. Bu yıl Türkiye’deki Mavi Bayrak şampiyonu iller ise şöyle:

Mavi Bayrak’lı plaj kriterleri nelerdir? Bir plajın Mavi Bayrak sahibi olmak için karşılaması gereken kriterler şöyle:

Çevre eğitimi ve bilgilendirme:

Mavi Bayrak Programı ve diğer FEE eko-etiketi ile ilgili bilgiler plajda sergilenmelidir. Sezon süresince farklı kategorilerde en az beş çevre bilinçlendirme etkinliği gerçekleştirilmelidir. Yüzme suyu kalitesi bilgileri (deniz suyu analiz sonuçları) plajda sergilenmelidir. Plaj kullanıcıları için yörede yer alan ekosistem, hassas doğal alanlar,  çevresel unsurlar ve kültürel alanlar ile ilgili bilgiler panoda sergilenmelidir. Plajda bulunan donanımı ve olanakları gösteren bir harita Mavi Bayrak Panosunda sergilenmelidir. Yasalara göre hazırlanan plaj davranış kuralları panoda sergilenmeli ve plaj kullanımını düzenleyen yasalar istenildiğinde kolayca ulaşılabileceği bir yerde bulundurulmalıdır.

Yüzme suyu kriterleri:

Plaj, numune alım yöntemi ve numune alma takvimi konusundaki şartlara tamamen uymalıdır. Plaj, alınan numunelerin analizi konusunda yüzme suyu kalitesi analiz standartları ve şartlarına tamamen uymak zorundadır. Sanayi ve kanalizasyon atıkları plaj alanını etkilememelidir. Yüzme suyu değerleri, mikrobiyolojik parametreler için verilen limitler içerisinde olmalıdır. Yüzme suyu fiziksel ve kimyasal parametreler için verilen limitler içerisinde olmalıdır.

Çevre Yönetimi:

Plajın bağlı olduğu yerel yönetim/plaj yöneticisi plajlarda çevresel denetimleri ve kontrolleri yapmak ve bir çevre yönetim sistemini oturtmak amacıyla belde bazında Mavi Bayrak Plaj Yönetim Komitesi oluşturulmalıdır. Plaj, arazi kullanımı ve işletme açısından kıyı alanları kullanımını içeren tüm yasa ve yönetmeliklere uymalıdır. Hassas alanların yönetiminde ilgili yönetmeliklere uyulmalıdır. Plaj temiz tutulmalıdır. Plaja gelen yosun ve diğer doğal bitki kalıntıları, kötü bir görüntü yaratmadığı sürece plajda bırakılmalıdır. Plajda yeterli sayıda çöp kutusu, atık konteynırı bulunmalı, düzenli olarak boşaltılmalı ve temiz tutulmalıdır. Plajda geri dönüştürülebilen atıkların ayrı ayrı toplanabilmesi için imkanlar olmalıdır. Yeterli sayıda sıhhi olanaklar (tuvalet-lavabo) bulunmalıdır. Sıhhi olanaklar temiz tutulmalıdır. Sıhhi olanaklar atıksu sistemine bağlı olmalıdır. Plajda izinsiz kamp, araç kullanımı ve herhangi bir atık boşaltımı yapılmamalıdır. Köpekler ve diğer evcil hayvanların plaja girişleri katı bir şekilde kontrol edilmelidir. Plajın bütün yapı ve ekipmanları bakımlı olmalıdır. Yörede deniz ve tatlısu hassas alanları varsa, buradaki doğal yaşamı izleme programı uygulanmalıdır. Plaj alanına ve belde içerisinde sürdürülebilir ulaşım araçları (toplu taşıma, bisiklet vb.) teşvik edilmelidir.

Can güvenliği ve hizmetler:

Kamu güvenliği için gerekli önlemler alınmalıdır. Plajda ilkyardım malzemeleri bulundurulmalıdır. Kirlilik kazaları ve riskleri ile mücadele edebilecek acil durum planları oluşturulmalıdır. Plajda farklı kullanımlar sonucu olabilecek kazalara karşı önlemler alınmalıdır. Plajda kullanıcıların güvenliği için gerekli önlemler alınmalıdır ve halka ücretsiz erişim hakkı tanınmalıdır. Plajda içme suyu bulundurulmalıdır. Beldede en az bir Mavi Bayraklı plajda engelliler için tuvalet, erişim rampası gibi imkanlar bulunmalıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.