AB, iklim kriziyle mücadeleye katkı sağlayacak ürünlerde düşük KDV uygulayacak

İklim krizi hedeflerine zararlı olduğu düşünülen mal ve hizmetlere sağlanan indirimli oranlar ve muafiyetler ise kademeli biçimde kaldırılacak.

AB, iklim kriziyle mücadeleye katkı sağlayacak ürünlerde düşük KDV uygulayacak

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, iklim değişikliğiyle mücadele, halk sağlığı ve dijital dönüşümle ilgili mal ve hizmetlerdeki Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarının azaltılması yönünde anlaştı.

Güncellenen KDV kuralları istişare için Avrupa Parlamentosu’na (AP) gönderilecek.

‘Mevcut mal ve hizmet listesi genişletilecek’

AA‘da yer alan habere göre, üye ülkeler standart olarak yüzde 15’in üzerinde KDV oranı uygulamaya devam edecek.

KDV yönetmeliğinin güncellenmiş ekinde yer alan 24 farklı kategorideki mal ve hizmetlerin iki tanesine de indirimli oran olan yüzde 5’lik KDV uygulayabilecek.

Ayrıca, gıda, tıp ve ilaç gibi temel ihtiyaçların yer aldığı yedi kategoriden birinde yüzde 5’ten düşük ve birinde de tam KDV istisnası sağlanabilecek.

İndirimli KDV oranlarından yararlanabilecek mevcut mal ve hizmet listesi genişletilecek.

İklim dostu ürünlere düşük KDV

Güncellenen birlik kurallarına göre internet erişimi, kültürel ve spor etkinliklerinin canlı yayınlanması gibi dijital hizmetlere indirimli KDV hakkı tanınacak.

Kişisel koruyucu ekipman, maske gibi halk sağlığını koruyan ve koronavirüsle (Covid-19) mücadelede kullanılan ürünler, gelecekteki krizlerde faydalı olabileceği öngörülen mallar ve engellilere yardımcı olacak cihazlar KDV indirimi alabilecek.

AB’nin iklim değişikliği konusundaki önceliklerine olumlu katkı sağlayabilecek güneş panelleri, çevre dostu ısıtma sistemleri ve bisiklet gibi ürünlere düşük KDV uygulanabilecek.

AB’nin iklim değişikliği hedeflerine zararlı olduğu düşünülen mal ve hizmetlere sağlanan indirimli oranlar ve muafiyetler ise kademeli biçimde kaldırılacak.

Fosil yakıtlar ile benzer sera gazı emisyonlarına sahip diğer mallara uygulanan indirimli KDV oranları veya muafiyetler 2030’a kadar bitecek.

Kimyasal gübreler ve böcek ilaçları için indirimli oranlar ve muafiyetler 2032’ye kadar sona erecek.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER