Peri Bacaları’nın ortasından geçecek yola tepki: Resmen Vandalizm, bu yapılan Kapadokya’ya ihanet!

AKP’li belediye başkanı “Herhangi bir kültür varlığına zarar verilmesi söz konusu değildir” demişti

Peri Bacaları’nın ortasından geçecek yola tepki: Resmen Vandalizm, bu yapılan Kapadokya’ya ihanet!

UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde bulunan Kapadokya'da milyonlarca yılda oluşmuş Peri Bacaları'nın bulunduğu bölgede yapılan yol çalışması tepki çekti. Kapadokya Çevre Platformu Koordinatörü Mükremin Tokmak, “Resmen vandalizm. Kapadokya’ya ihanettir bu yapılan. Planlayan, izin veren herkes suçludur” diyerek tepki gösterdi.

Günlük 200 ile 300 turist otobüsünün kullanacağı Göreme’den Ortahisar’a uzanan yol güzergâhı içinde kiliseler, peri bacaları ve kaya oluşumları bulunuyor.

AKP'li belediye başkanı tepki çeken projeyi savunmuştu

Kapadokya’nın içinden geçirilecek, 12 metre genişlikte ve çift şeritli olacağı bilinen 2.2 kilometrelik yolun yapımıyla ilgili AKP’li Ortahisar Belediye Başkanı Mustafa Ateş açıklama yapmıştı. "Haberlere konu olan yol, mevcutta da zaten kadastral bir yoldur. Yaklaşık 10 metre genişliğinde projelendirilmiş, çift yönlü akış sağlamaktadır. Yayın organlarında bahsedilen ve kamuoyuna yansıtıldığı şekliyle, yol çalışmaları kapsamında herhangi bir kültür varlığına zarar verilmesi söz konusu değildir" diyen Ateş, şunları kaydetmişti:

"Güzergâhtaki en yakın tarihi eser olan Saklı Kilise'nin yeni açılacak yola yakınlığı 18 metredir. Basında yer alan haberlerde belirtildiği gibi alanın imara açılması gibi bir durum asla söz konusu değildir. Yapılan uygulamaların tamamı zorunlu altyapı çalışması kapsamındadır. Yeni açılacak yol ile iki belde birbirine bağlanarak turizm aksları güçlendirilecek ve Göreme Açık Hava Müzesi ile Tokalı Kilise riskten tamamen kurtulmuş olacaktır."

“Elinizi ve dozerinizi Kapadokya’dan çekin”

Sözcü'de yer alan habere göre, Kapadokya Çevre Platformu Koordinatörü Mükremin Tokmak, yapımına başlanan yolun son halini görüntüledi. Fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşana Tokmak, yapılan yolun Kapadokya'ya bir ihanet olduğunu söyledi. Tokmak, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Bu sabah itibarı ile yol katliamının inanılmaz boyutları göz önüne çıktı. Fotoda görüldüğü gibi dozer bugün yarın o büyük peribacasını yıkacak. Ve bizler elimiz kolumuz bağlı izleyeceğiz, yazıklar olsun. Resmen vandalizm. Bu yapılan Kapadokya'ya ihanettir. Planlayan, izin veren herkes suçludur. Elinizi ve dozerinizi Kapadokya'dan çekin."

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER