‘Muğla Akyaka’ya çevre yolu suç projesidir’

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'ne çevre yolu yapılacağı bilgisini alan Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi üyeleri, "Akyaka’ya çevre yolu bir suç projesidir, ekolojik felaket getirir"diyerek basın açıklaması yaptı.

‘Muğla Akyaka’ya çevre yolu suç projesidir’

Muğla'nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi'nde çevre yolu yapılacağının 11 Aralık 2021 tarihinde Muğla Valiliği'nin web sitesinde yer almasının ardından Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi üyeleri basın açıklaması yaparak, “Akyaka'ya çevre yolu bir suç projesidir, ekolojik felaket getirir” başlığı altında açıklama yaptı.

Geçen yıl 11 Aralık tarihinde Muğla Valiliği web sitesinde Muğla Valisi Orhan Tavlı, Ula Kaymakamı Baha Başçelik ve Ula Belediye Başkanı Özay Türkler'in Akyaka'da planlanan bir çevre yolu güzergahı üzerinde inceleme gezisi yaptıkları haberi yer almıştı.  Haberde projenin Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı desteği ile Ula Belediyesi tarafından yapılacağı belirtiliyordu.

BU YOL İKLİM KRİZİNE ÇIKAR

Bugün (Pazar) MUÇEP Gökova Meclisi üyeleri haberde yer alan fotoğraftaki alana giderek bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Yaklaşık 80 kişinin katıldığı etkinlikte “Akyaka'ya çevre yolu suç projesidir. Hukusuzdur. Vaz Geçin!”,  “Bu yol iklim krizine çıkar !”, “Gökova ÖÇK Bölgesidir Korumak Zorundasınız !”, “Bir tane daha ağaç kesimine tahammülümüz yok!”, “Tek yol ekolojik uygarlık !”, “Çevre yolu katliam dolu“, “Muğla Cennet Kalsın”, “Yaşam Alanlarımız Müştereklerimizdir” yazılı pankartlar açıldı.

Akyaka Pazaryerinde buluşan eylemciler daha sonra yol güzergahı üzerinde kesilen ağaçlarla açılan yol üzerinden geçerek Valiliğin fotoğrafında görünen orman alanında basın açıklamasını gerçekleştirdi. Basın açıklaması Gökova Meclisi Eş Sözcüsü Candan Süsoy tarafından okundu.

EKOLOJİK FELAKET GETİRİR

Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi'nin uluslararası sözleşmelerle koruma altına alınmasına rağmen doğal zenginliğini rant aracına dönüştürmek için her geçen gün yeni saldırılarla karşı karşıya kalındığını belirten Candan Süsoy şu açıklamayı yaptı:

“Üstelik bu projelerin doğanın korunması ile ilgili mevzuatın uygulanmasından sorumlu devlet kurumları tarafından gündeme getirilmesi oldukça düşündürücüdür. Çok yakın zamanda mahkeme tarafından iptal edilen Akyaka İmar Planı Revizyonu neredeyse hiç değiştirilmeden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yeniden askıya çıkarılmışken bu kez Muğla Valiliği'nin Akyaka'ya bir çevre yolu planlandığını duyuyoruz. Üstelik projenin gerçekleştirileceği alan Kesin Korunacak Hassas Alan statüsündedir.

Söz konusu projenin planlamakla kalınmayıp yasalara aykırı bir şekilde uygulamaya sokulduğunu, ormanda yüzlerce ağacın kesilerek yol bağlantısının sağlanmasından anlamaktayız. Şunu da görüyoruz ki bu yol, Akyaka'nın ortasından ve devamında ormanın içinden geçirilerek Akbük yoluna bağlanacaktır. Bu da binlerce ağacın daha katli ve bölgenin ekosistemine geri döndürülemez zararlar verecek ağır bir darbe anlamına gelmektedir.

Ne yazık ki, ekolojik yıkımın söz konusu olduğu tüm projelerde olduğu gibi yine bölge halkının haberi olmadan, kapalı kapılar ardında, hukuk hiçe sayılarak dayatma şeklinde gündeme getirilen bir girişim ile karşı karşıyayız.”

BU PROJEYE NEDEN KARŞIYIZ?

Söz konusu projenin “Kesin Korunacak Hassas Alan” statüsü bulunan bölgede olduğunu belirten Süsoy, “Bu statüdeki koruma alanlarında yalnızca bilimsel amaçlı araştırma, eğitim ve izleme faaliyetlerine, bilimsel kazı, ortaya çıkarma ve koruma çalışmalarına, alanların korunmasına ve ıslah edilmesine yönelik bilimsel rapor sonucu teklif edilen projeler yapılmasına izin verilmektedir.  ‘Akyaka Çevre Yolu' projesinin bu tür bir proje olmadığı açıktır. Bu proje ile yasa ihlal edilerek suç işlenmektedir.

Akyaka İmar Planında ve Gökova Çevre Düzeni Planında yer almıyor. Gökova ÖÇKB içerisinde ÇED yapılmadan bu tür bir projenin gerçekleştirilmesi söz konusu olamaz. Dolayısı ile onayı olmayan, imar planında yeri olmayan hukuksuz bir projedir. Bu kapsamda yapılan ağaç kesimleri yasaya aykırıdır.  Bu proje Gökova Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin flora ve faunası üzerinde oldukça büyük olumsuz etki yaratacak, orman alanları bölünerek canlıların yaşam alanları parçalanacak, ekosistem bütünlüğü bozulacak, biyolojik çeşitlilik yok olacaktır. Bu proje ile Akyaka’nın mevcut trafik sorunu oluşacak yeni araç trafiği yükü ile iyice artacaktır” dedi.

PROJE AKYAKA İLE SINIRLI KALMAYACAK

Projenin yalnızca Akyaka ile sınırlı olmadığının da açıklandığı basın açıklamasının devamında şöyle denildi:

“Ören üzerinden Bodrum'a kadar uzanan bir otoyol oluşturulmasının amaçlandığı ortadadır. Yolun geçtiği güzergahta Gökova kıyıları ve ormanları çok daha büyük bir rant baskısına girecektir. Marmaris ve Bodrum örneklerinde olduğu gibi plansız ve hızlı kentleşme ile çok kısa zamanda Gökova ÖÇKB ekolojik değerlerini yitirecektir.

Projenin geçeceği orman alanlarında yangın tehlikesi ve çevre kirliliği artacaktır, yaşanan iklim krizine daha da olumsuz etkileri olacaktır. Proje fay aynası üzerindeki Akyaka'nın yükünü dolayısı ile olası bir depremin yol açacağı yıkımın boyutunu arttıracaktır. Projeyle birlikte artan bölge turizm yükünün havzadaki yerleşim yerlerine basıncı artacak, liman/ marina/ imar statüsü vs. konularının dayatılması kolaylaşacaktır. (Kuzey Marmara Otoyolu kötü örnek olarak önümüzde durmaktadır)

Bizler, yaşadığı coğrafyanın olağanüstü ekolojik zenginliğinin farkında ve bu doğal mirası koruma sorumluluğunda olan Gökova ve Akyaka halkı olarak bu projenin hayata geçirilmesine engel olmak için her türlü meşru mücadelemizi ortaya koyacağımızı kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Muğla Valiliği'ne ve Ula Belediyesi'ne hukuka ve koruma ilkelerine aykırı bu projeden vazgeçmeleri için sesleniyoruz.

Orman içinde başlattığınız tahribatı derhal durdurun, kesilen ağaçların yerine yenilerinin dikilmesini sağlayın. Gökova halkı olarak temiz bir çevrede yaşamak üzere anayasanın ve yasaların tanımladığı tüm yurttaşlık haklarımızı ve doğanın haklarını sonuna kadar savunacağız, yeni bir oldubittiye izin vermeyeceğiz.”

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER