Meksikalı arama-kurtarma köpeği Proteo, hayat kurtarırken yaşamını yitirdi

Deprem bölgesinde arama kurtarma görevi yapan Meksika'lı ekibin parçası; Proteo, çalışmalar sırasında hayatını kaybetti.

Meksikalı arama-kurtarma köpeği Proteo, hayat kurtarırken yaşamını yitirdi

Türkiye‘yi vuran Maraş merkezli depremlerin ardından dünyanın dört bir yanından arama kurtarma ekipleri yardıma geldi. Ekiplerin çoğunun yanında eğitimli köpekleri de bulunuyordu.

Bu köpeklerin arasında bulunan Proteo‘nun çalışmalar sırasında yaşamını yitirdiği açıklandı. Meksika Savunma Bakanlığı’nın paylaşımında şunlar kaydedildi: “Yol arkadaşımız Proteo’yu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Türkiye’deki kardeşlerimizin aranması ve kurtarılmasında Meksika ekibinin bir üyesi olarak görevini yerine getirdin. Kahramanca çalışman için teşekkür ederiz.”

Proteo’nun nasıl öldüğü henüz bilinmiyor.

Meksika’nın başkenti  Mexico City’den ekiplerle birlikte gelen 16 eğitimli köpek Türkiye’ye ulaşmıştı.

Sık sık depremlerin yaşandığı Meksika, uzman sivil ve askeri arama kurtarma ekiplerine sahip. Arama kurtarma çalışmalarında aktif rol alan köpekler, 2017’de Meksika’da yaşanan depremde insanların kurtarılmasında büyük rol oynamıştı.

Bu köpeklerden biri olan Frida‘nın, donanma yetkililerine göre Meksika, Haiti, Guatemala ve Ekvador‘da 12 kişiyi kurtardığı biliniyor.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER