İliç faciasından sorumlu bir kişi daha tutuklandı

Erzincan'ın İliç ilçesindeki altın madeninde yaşanan heyelanla ilgili soruşturmada, şirketin yatırım projelerinde müdürlük yapan Shaun Schwartz'ın da tutuklanmasıyla tutuklu sayısı on üçe yükseldi.

İliç faciasından sorumlu bir kişi daha tutuklandı

Erzincan‘ın İliç ilçesindeki altın madeni sahasında 13 Şubat’ta meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili soruşturmada bir kişi daha tutuklandı. Olay sonrasında başlatılan soruşturma kapsamında şirketin yatırım projelerinde müdürlük görevini yürüten Güney Afrikalı Shaun Schwartz da tutuklananlar arasında yer aldı.

İliç’teki maden faciası nedeniyle yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Shaun Schwartz, Ankara‘da mahkemeye çıkarılarak cezaevine gönderildi. Böylece soruşturma çerçevesinde tutuklu sayısı on üçe yükseldi. Toprak altında kalan beş işçiyi arama kurtarma çalışmaları ise kesintisiz olarak devam ediyor.

Faciayla ilgili hazırlanan 260 sayfalık bilirkişi raporu, soruşturma dosyasına sunuldu. Raporda, 32 kişinin kusurlu olduğu tespit edilirken, bu kişilerden yirmi üçü tali, dokuzu ise asli kusurlu olarak belirlendi. Kusurlular arasında şirkette üst düzey yönetici konumunda bulunan yabancı uyruklu yedi kişi de bulunuyor.

Raporda, proje yönetim mekanizmasının doğru ve işler şekilde sürdürülmediği, maden alanındaki uyarı sisteminin yetersiz olduğu ifade edildi. 13 Şubat’ta yaşanan toprak kaymasında kaybolan dokuz işçiden dört işçinin cenazesine ulaşılmıştı.

facebook sharing button

twitter sharing button

whatsapp sharing button

linkedin sharing button

messenger sharing button

email sharing button

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER