Edirne’de yapılmak istenen millet bahçesine dava açıldı

Edirne Kent Konseyi, Edirne Şehir Ormanı'nın (Söğütlük Kent Ormanı) millet bahçesine dönüştürülmesi için 20 Eylül’de yapılacak ihaleyi durdurmak amacıyla dava açtı.

Edirne’de yapılmak istenen millet bahçesine dava açıldı

Edirne’de halk tarafından mesire yeri olarak kullanılan Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü ‘ne bağlı Söğütlük Kent Ormanı’nın millet bahçesi olarak düzenlenmesine karşı dava açıldı. 20 Eylül’de yapılacak ihale öncesi Edirne Kent Konseyi, ihalenin durdurulması istemiyle dava dilekçesini Edirne Adliyesi’ne verdi.

 konuyla ilgili bugün Edine kent Konseyi Başkanı Nevzat Çolak TMMOB Edirne binasında bir açıklama yaptı. Çolak, “Söğütlük’e sahip çıkmaya çağırıyoruz, Söğütlük doğal kalsın istiyoruz” dedi.

Söğütlük Kent Ormanı’nın önemini anlatan Çolak şunları söyledi: “Biz bugüne kadar Söğütlük’te festivaller, şenlikler yaptık. Edirneliler orayı gayet güzel, özgürce kullanabiliyorlardı. Fakat bu kullanım mı rahatsız etti, ya da ne oldu bilmiyoruz, doğal sit alanı bir bölge, yapay bir parka çevrilmek isteniyor. İçerisinde baştan sona kadar uzanan asfalt bir yol var. Oraya iş makineleri girecek. Orada, canlıları ve bitkisiyle birlikte doğal bir yaşam var. Bunun etkilenmemesi, kaybolmaması mümkün değil. Bizim talebimiz, buranın doğal kalması. Önceki haliyle kullanıma devam edilsin. Biz Söğütlük’ün takipçisi olacağız, bırakmayacağız, sahip çıkacağız.”  

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER