Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Medipol’e tahsis edilen arazi için seferber oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesine tahsis edilen AOÇ arazisi için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yeni bir plan hazırlığı yaptığı iddia edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Medipol’e tahsis edilen arazi için seferber oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kurucusu olduğu Medipol Üniversitesinin parçası olduğu TEBA vakfına tahsis edilen 555 bin metrekarelik arazi için hazırlanan imar planının mahkeme tarafından iptal edilmesine karşı Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yeni bir plan hazırlığı içinde olduğu iddia edildi.

ARAZİ 1993’TE AOÇ SINIRLARINA DAHİL EDİLDİ

Ankara Etimesgut’ta 1992 yılına kadar Hazine arazisi statüsünde olan arazi, 1992 yılında Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararı ile sit alanı ilan edildi. Daha sonra 1993 yılında alınan bir başka karar ile arazi AOÇ sınırlarına dahil edildi. Söz konusu alan 2018 yılında, mülkiyeti Hazinede kalması koşulu ile 30 yıl süreli yararlanma hakkıyla Medipol Üniversitesinin kurucusu olduğu Türkiye Eğitim Sağlık Bilim ve Araştırma Vakfına (TEBA) verildi. Daha sonra söz konusu parselleri kapsayan alanda iki farklı koruma amaçlı uygulama planı değişikliği onaylandı.

Ancak söz konusu plan değişiklikleri için üst ölçekli plan bütünlüğünü bozar nitelikte olduğu, şehircilik ilkeleri, kamu yararı ve planlama esaslarına aykırı olduğu gerekçesiyle dava açıldı. Ankara 7. İdare Mahkemesi de Mimarlar Odası Ankara Şubesinin açtığı dava üzerine planları iptal etti.

CHP MİLLETVEKİLİ EMİR: YENİ PLAN HAZIRLIĞINDALAR

Planların iptal edilmesine karşın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının yeni bir plan hazırlığında olduğunu dile getiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Yeni planların askıya çıktığına yönelik bilgiler alıyoruz. Mahkemenin şehircilik ilkelerine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal ettiği planın neredeyse aynısı hazırlanmaktadır. Bu şekilde hukuku arkadan dolanarak, zaman kazanarak inşaata başlamak istiyorlar. Peki tüm bunlar neden yapılıyor? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Medipol Üniversitesinin kurucusu olduğu için. AOÇ üzerindeki talana müsaade etmeyeceğimizi vurguluyoruz” açıklamasında bulundu.

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER