Çevre Akbelen Ormanı davasında İkizköylülerin yaptıkları itiraza mahkemeden ret

Çevre Akbelen Ormanı davasında İkizköylülerin yaptıkları itiraza mahkemeden ret

Muğla’da İkizköylülerin, Akbelen Ormanı’nda genişletilmek istenen kömür madeni sahasıyla ilgili verilen ‘yürütmeyi durdurma’ kararının kaldırılmasına yaptıkları itiraz, İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. Dava Dairesi tarafından reddedildi. İkizköy Çevre Komitesi, kararla ilgili “Önünde sonunda bu haklı davayı kazanacağız. Bu arada oldu bittiye getirilip Akbelen Ormanı’na kesim için girilmesine izin vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

Yeniköy Kemerköy Termik Santrali’ne (YK Enerji) kaynak sağlanması için Akbelen Ormanı’nda kömür madeni sahasının genişletilmesi kararına karşı, bölge halkının mücadelesi sürüyor. Muğla 1. İdare Mahkemesi, ağustos ayında verdiği ‘yürütmeyi durdurma’ kararını üçüncü bilirkişi raporuna dayanarak 2 Aralık’ta kaldırdı. Bunun üzerine İkizköylüler, 9 Aralık’ta karara itiraz etti. İzmir Bölge İdare Mahkemesi 7. Dava Dairesi, İkizköylülerin itirazını 19 Aralık’ta reddetti.

"Akbelen’e dört elle sarılma, savunma, koruma zamanı"

İkizköy Çevre Komitesi, bugün konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Davanın henüz bitmediği ve meşru hakların sonuna kadar yürütüleceği belirtilen açıklamada, şöyle dendi:

"Önünde sonunda bu haklı davayı kazanacağız. Bu arada oldu bittiye getirilip Akbelen Ormanı’na kesim için girilmesine izin vermeyeceğiz. Ormanların korunması görevini veren anayasal düzenlemelere, zeytinleri koruyan Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun’a dayanarak, meşru hak ve ödevlerimizi sonuna kadar yürüteceğiz. Zeytinliklerin madenciliğe açılmasına yol açacak yasa değişikliğini engellemek için biz Ankara'ya Meclis'e kadar gittik. Halkın vekilleri ile teklifi geri çektirdik. Şimdi halkın tüm vekillerini, ormandan, zeytin dostu yaşamdan yana olan siyasi partileri, meslek odaları, demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve ekoloji hareketleri temsilcilerini, tüm yaşam savunucularını Akbelen'e bekliyoruz. Biz ‘bitti’ demeden mücadele bitmeyecek. Kazanana dek haklı direnişimiz devam edecek, hep birlikte Akbelen’e dört elle sarılma, savunma, koruma zamanı." 

Admin

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER