İzmir'de flamingo ölümlerinde ürperten ihtimal

İzmir'in Bayraklı ilçesindeki sahil bandında 9 flamingo, ölü bulundu. Bölgede inceleme yapan uzmanlar, flamingoların ölüm nedeninin radyasyon olabileceğinden endişeleniliyor

İzmir'de flamingo ölümlerinde ürperten ihtimal

Bayraklı Meles Deltası civarında dün akşam saatlerinde 9 flamingo, vatandaşlar tarafından ölü bulundu. İhbar üzerine bölgeye, belediye ekipleri sevk edildi. Çiğli ilçesinde bulunan Kuş Cenneti bölgesinde yoğun olarak yaşayan flamingoların ölümüne ilişkin, Çiğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri bölgede inceleme yaptı. İncelemenin ardından flamingolar, ekiplerce İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne götürüldü.

9'u birden aynı bölgeye düştü

Bölgede inceleme yapan Çiğli Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü Koordinatörü Ürgen Tepe şunları anlattı:  "Bugün Bayraklı sahilinde gördüğümüz bu manzara bizi oldukça şaşırttı. İlk veriler, flamingoların zehirlendiğine yönelikti ama yaptığımız incelemede zehirlenme değil, bir doğa olayı ya da radyoaktivite olabileceği yönünde. Belki elektrik çarpması da olabilir. Flamingoların 9'unun birden bu bölgeye düşmesi, hayatın olağan akışına aykırı bir durum. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bu durumla ilgili çalışma yapacaktır. Kesin ölüm nedenleri de yapılacak bu çalışmanın ardından netleşir."  

Yoksa o fabrika mı?

İzmir'de radyasyon endişesi denince akla ilk gelen yer Gaziemir'deki eski kurşun fabrikası oluyor. Eski kurşun döküm fabrikasının 70 dönümlük bahçesinde 2007'de 100 bin ton toprağa gömülü radyoaktif atık tespit edilmişti. Bu atıkların temizlenmesi için Türkiye Atom Enerjisi kurumu halen harekete geçmiş değil.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER