Greta Thunberg belgeseli BBC Earth'te yayınlanacak

Küçük bir kız çocuğunun Cuma günleri okula gitmeyerek başlattığı kampanyanın tüm dünyayı nasıl etkilediği anlatan belgesel, 13 Mayıs saat 23:00’da BBC Earth kanalından yayınlanacak.

Greta Thunberg belgeseli BBC Earth'te yayınlanacak

BBC için PBS ve The Open University ortaklığıyla hazırlanan üç bölümlük belgesel serisi, iklim aktivisti Greta Thunberg'in bir yıl okula ara vererek, küresel ısınma konusunda dünya liderlerine meydan okuduğu ve tüm dünyaya iklim değişikliği konusunda harekete geçme çağrısında bulunduğu süreci konu alıyor.

Greta, yaşından beklenenin çok ötesinde bir cesaret ve kararlılıkla, 2019 yılında dünya liderlerinden küresel ısınmayı sınırlamaya yönelik vaatlerini yerine getirmelerini talep etmek için pek çok ülkeye çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. Bu korkusuz kız çocuğunun yaşadıklarına birincil gözden şahit olacağımız belgesel serisi, Greta'nın iklim değişikliğine karşı tek kişilik mücadelesinin küresel bir eyleme dönüşme sürecini detaylarıyla aktarıyor. Greta’nın uyanış çağrısını duymak istemeyenlere ulaştırması elbette kolay olmuyor.  2019 yılı sonu itibariyle ekonomiden, siyasete tüm dengeleri alt üst eden Covid-19 salgınıyla hayat durma noktasına gelmişken, küçük aktivist için işler biraz daha zorlaşıyor. Greta pandemi kriziyle mücadele eden dünyayı bir yandan da diğer krizle yüzleşmeye ikna etmek zorunda...

Greta, bir sene boyunca değişen iklimin sonuçlarının hem gezegenimiz hem de bizler açısından kaçınılmaz derecede bariz olduğunu kanıtlarıyla birlikte göstermeye çalışıyor. Tam da bu sebeple Kanada petrol endüstrisinin yanan katranlı kumlarından, Avrupa'nın kömür madenlerine ve ABD'nin eriyen buzullarına uzun bir yolculuğa çıkıyor. Bu yolculuk sırasında, önemli iklim bilimcileri ve ekonomistler ise değişimin nedenlerini ve gerekliliklerini ortaya koyuyor.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER