İklim krizine karşı tohum topu

İklim krizi ile mücadele ederek dünyadaki ormanlaşmayı artırmayı hedefleyen Ecording girişimi insansız hava araçları ile insanların ulaşamadığı, ağaçlandırılması gereken alanlara tohum topu atışları gerçekleştiriyor.

İklim krizine karşı tohum topu

2017 yılında Mert Karslıoğlu tarafından kurulan Ecording, 21-26 Mart Orman Haftası’nda Anadolu Efes işbirliği ile ‘Tabiatımız Özel’ projesi kapsamında Artvin ve Mersin’e 2 milyon tohum topu atıyor. Yeşil şişeli ürünlerin geri dönüştürülmesiyle hayata geçirilen projede özel tasarlanmış ecoDrone’lar Artvin ve Mersin’de toplam 35 futbol sahası büyüklüğündeki alana tohum dağıtıyor.

Tohum toplarını kırsal bölgede yaşayan kadınlar üretiyor

Ecording Kurucusu Mert Karslıoğlu "Anadolu Efes ile yollarımız 2019'da İtü Çekirdek'te kesişti. O dönemde aldığımız Anadolu Efes Özel Ödülü çalışmalarımız için önemli bir kaynak yarattı. İş birliğimiz bununla sınırlı kalmadı, "Evde Kal Ormanı" gibi çeşitli projelerde bir arada olmaya devam ettik. "Tabiatımız Özel" projesiyle şimdi de yeşili yeşil üzerinden konuşuyoruz.

Ecording olarak, bir yandan insan eli değmeyen sarp alanlarda ağaçlandırma çalışmaları yaparken, bir yandan da kadınlara alternatif gelir imkanı sunuyoruz. Projelerimiz kapsamında atışı yapılacak tohum topları, kırsal bölgelerde yaşayan ve iklim değişikliği nedeniyle gelir eşitsizliğinden etkilenen kadınlar tarafından üretiliyor." dedi.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER