SIFIR ATIK


Haşmet YALTIRAK

Haşmet YALTIRAK

05 Şubat 2019, 19:11

Son günlerde sıkça duymaya başladığımız ‘Sıfır Atık’ felsefesi ile yaşam, bir çoğumuz için yeni bir süreç olarak görülse de bazılarımız uzun süredir buna uyumlu yaşamaya başlamıştı bile.

Sıfır Atık Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca da aşağıdaki şekilde tanımlanmaktadır;

‘’Sıfır Atık”; israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan bir hedeftir.’’

Tanımdan da belli olduğu gibi bu bir hedef ve hayat felsefesidir. Gelişen teknoloji, büyüyen sanayi ve artan şehirleşme ile birlikte ortaya çıkan atıklar nesillerimiz için ciddi sorunlar teşkil etmektedir. Normalde atıklar ekosistem içinde zaman içerisinde temizlenmektedir ancak her geçen gün artan atıkların temizlenebilmesi söz konusu olamamaktadır. Bu yüzdendir ki Sıfır Atık hedefleyen işletmeler ve insanlar iç ekonomiye ve ülke ekonomisine büyük oranda fayda sağlamaktadırlar.

‘Türkiye’de kişi başı günlük katı atık miktarı 1,21 kg evsel ve 0,68 kg endüstriyel olmak üzere toplam 1,89 kg’dır. 15 Avrupa Birliği (AB) ülkesinde ise sadece kentsel katı atık miktarı günde 1,39 kg, ABD’de 2,09 kg, dünya ortalaması ise 0,838 kg düzeyindedir. Bu nedenle, evsel ve endüstriyel katık atıkların sürdürülebilir çevre politikası çerçevesinde yönetimi gün geçtikçe önem kazanmaktadır.

Bilindiği üzere kentleşme ve çevre sorunlarının temel kaynağı katı, sıvı ve gaz atıklardır. Olası çevre felaketini önlemenin tek çaresi en kısa zamanda bu atıkların en aza indirilmesi, hatta sıfırlanmasıdır. Bu nedenle “sıfır atık” hareketinin tüm ülkeler, yerel yönetimler, sanayi kuruluşları ve eğitim kurumlarınca benimsenip uygulamaya dönük adımların atılması gerekmektedir. Bu hedefe ulaşmak için yapılması gereken, öncelikle bilgi altyapısının kurulması ve toplumun her kesiminin bu konuda bilinçlendirilmesidir.

(K. Yaman ve E. Olhan / Bibad, 3 (1): 53-57, 2010)

Türkiye’de sıfır atık projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteği ile eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılmış olan bir projedir.

Bu bilinç ile şu an bakanlıklarımız, belediyelerimiz, sivil toplum örgütlerimiz ve hatta bireysel olarak tüm milletimiz seferber duruma gelmiş bulunmaktadır. Özellikle plastik gibi ekosisteme ciddi zarar veren atıklara yönelik , kullanımı azaltarak daha doğrusu bilinçli tüketim , geri dönüşüm aşılanarak kısa sürede ciddi sonuçlar alındığı ve alınacağı aşikardır.

Biz ne yapabiliriz?

Daha Az Çöp Daha Az Kirlilik Daha Temiz Çevre! Sıfır atıklı ürün kullanımı tek kullanımlık olup yüksek miktarda atık oluşturan ürünleri azaltmayı amaçlamaktadır. Örneğin pet şişede su almak yerine matara taşıyan bir kişi, dünyayı her gün 7-8 pet şişelik atıktan kurtarmaktadır.

Atıklarınızı Ayrıştırın! Diğer bir koruma yolumuz da hepimizin bildiği gibi geri dönüşümlü malzemelerin kullanılması ve ayrıştırılarak atılmasıdır. Çöpler ayrıştırılarak atıldığında toprağa karışmak yerine hammaddeye dönüştürülerek hem kaynak tahribatını hem de kirliliği önlemektedir. 

‘1 ton atık kâğıdın geri kazanılması sayesinde 17 ağacın kesilmesi önlenirken 12.400 metreküp kadar sera gazı salınımı engelleniyor. Geri dönüştürülen 1 ton cam, yaklaşık 100 litrelik petrol tasarrufu sağlıyor.’

Küçük Atık Büyük Adımdır! Kâğıt, pet şişe, cam parçası, pil… Her ne kadar atık olarak küçük görülse de geri dönüşüm açısından büyük bir adımdır. Bunları çöpe atarak belki de okunabilecek bir kitabı, geri dönüşümlü üretilmiş bir ürünü yok etmiş olmaktayız. Temiz bir çevre ve sürdürülebilir bir yaşam için sıfır atık seferberliğine siz de katılın.

Siz de atıklarınızı türlerine göre ayrıştırıp geri dönüşüme kazandırın.

Gelecek nesillere temiz bir çevre temiz bir ülke temiz bir dünya bırakın.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.