İTÜ'lü öğrenci yenilenebilir rüzgar tabanlı enerji sistemleri üretti

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Büşra Nur Köseoğulları, tarımsal faaliyetlerde elektrik maliyetini düşürmek için yenilenebilir rüzgar tabanlı enerji sistemleri üretti.

İTÜ'lü öğrenci yenilenebilir rüzgar tabanlı enerji sistemleri üretti

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Köseoğulları, yaptığı açıklamada, Windagrotech'in (rüzgar tabanlı tarım teknolojileri) düşük maliyetli elektrik üretmeyi amaçlayan rüzgar temelli bir yeşil enerji inovasyonu olduğunu söyledi.

Windagrotech'in yeşil enerjide önemli bir rol oynayarak yenilenebilir enerjinin geleceğini şekillendireceğini belirten Köseoğulları, "Projemizin demo ünitesini 2018'de tasarladık ve başarı vaadeden tork değeri elde ettik. Patent başvurusunu hem Türkiye hem de Avrupa bazında yaptık. Patent başvurumuz değerlendirmeye alınarak kabul edildi ve gelen raporda ise bu teknolojinin dünyada tek olduğu anlaşıldı." diye konuştu.

Proje EIT'deki 2 ayrı yarışmada birinci seçildi

Projenin enerji gereksinimi olan her alanda kullanılabileceğini vurgulayan Köseoğulları, "Bu enerji sistemini ilk etapta seraların ışıklandırma ve sulama sistemlerinde, dikey tarım teknolojilerinde ve hayvancılıkta soğuk hava depoları alanlarında kullanmayı hedefledik. Böylece kısa ve uzun vadede tarım ve hayvancılıkla uğraşan kurumlar ya da kişiler, enerji ihtiyacına göre tasarlanan Windagrotech ünitelerinin ilk yatırım maliyetlerini 2 senede karşılayabilecekleri için enerji alanında uzun vadede rahatlık yaşayacaklar." ifadelerini kullandı.

Köseoğulları, ayrıca projelerinin EIT'deki (The European Institute of Innovation&Technology) 2 ayrı yarışmada birinci olduğunu ve bu başarının da Türkiye'yi temsil etme açısından kendilerini çok gururlandırdığını sözlerine ekledi.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER