Dev yolcu gemileri, İzmir'de paramparça edilecek!

Yeni tip koronavirüs nedeniyle iş yapamayan birçok dev yolcu gemisi, İzmir'deki Aliağa tesislerinde parçalarına ayrılacak. Aliağa tesislerinde şu anda 5 geminin söküm çalışmasının devam ettiği, ilerleyen günlerde bu 5 gemiye 3 gemi daha ekleneceği söyleniyor.

Dev yolcu gemileri, İzmir'de paramparça edilecek!

Koronavirüs salgınıyla birlikte birçok dev yolcu gemisi de âtıl kaldı. Bazı yolcu gemilerinin salgına açık denizde yakalanması, içerisinde koronavirüs vakası tespit edilen gemileri hiçbir ülkenin kabul etmemesi ve gemilerdeki salgının hızla yayılması, yolcu gemilerinin imajını zedeledi.

Dev yolcu gemileri, Aliağa'da parçalarına ayrılacak:

2019 yılının sonlarında Çin'de baş gösteren virüs salgınının ne zaman biteceğine dair belirsizlik devam ediyor. Salgının gelecekte nasıl bir senaryoya bürüneceği ve ne zaman son bulacağının bilinmemesi, yolcu gemilerinin geleceğini de belirsiz kılıyor. Şimdiyse bu dev yolcu gemilerinden bazıları, sökülmek üzere İzmir'in Aliağa ilçesindeki tesislere çekiliyor.

Reuters haber ajansından paylaşılan habere göre salgını fırsata çeviren Türk gemi söküm sektörü, sene başında 700 bin ton olan 2020'de gemi sökümünden çelik elde etme hedefini 1,1 milyon tona yükseltti.

Şu anda Aliağa'da söküm çalışmaları devam eden 5 gemi olduğu, bu 5 gemiye 3 geminin daha ekleneceği belirtiliyor. Tesislerde, gemilerin metallerinin yanı sıra camları, zeminleri, korkulukları ve duvarları da sökülüyor.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER