‘’Salda Gölünden kum getirmedik plaja mermer tozu döktük’’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un Kemer’de bulunan Maxx Royal otelinin plajına mermer tozu döküldüğü belirtildi.

‘’Salda Gölünden kum getirmedik plaja mermer tozu döktük’’

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, plaja mermer tozu döküldüğünün ortaya çakmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Kültür ve Turizm Bakanına: İstifa edecek misiniz?

CHP’li Aydın Özer’in, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yönelttiği sorular şöyle:

  • Beyaz plaj olması için, sahillere mermer tozu olarak da bilinen ‘kalsit’ dökülmesini Bakanlığınız uygun bulmakta mıdır?
  • Sahile dökülen ve dolayısıyla denize de karışan, insan ve çevre sağlığına zararlı olan bu madde ile ilgili Bakanlığınız yukarıda adı geçen otelde bir denetleme yapacak mıdır?
  • Denizin kirlenmesine ve kıyı erozyonuna bile neden olabileceği uzmanlar tarafından ifade edilen mermer tozu veya kalsit de denilen bu maddenin plajlara dökülmesine dair hangi mevzuatta izin verilmektedir?
  • Söz konusu otelin işletmecisi ve sahibi, herhangi bir açıklamada bulunmak yerine sorular soran bir gazeteciyi susturma gayretiyle savcılığa gitmiştir. Kültür ve Turizm Bakanı olarak bu sıfatınızın bu soruşturmada etkili olmasının önüne nasıl geçeceksiniz? İstifa etmeyi düşünür müsünüz?
  • Beyaz plajıyla ünlü otelinizde kullanılan beyaz kumun Salda Gölü kumu değil, mermer tozu olduğu bir şikayet dilekçesiyle açıkça beyan edilmişken, siz kamuoyuna ne zaman bir açıklama yapacaksınız?
  • Otelinizin plajında hangi yıldan bu yana insan ve çevre sağlığını tehdit eden bu madde kullanılmaktadır ve bugüne kadar halkın sahiline bu maddeden kaç ton dökülmüştür?
  • Otelinizde kalan müşterilere, plajınızda insan ve çevre sağlığını tehdit eden mermer tozu kullandığınız söyleniyor ve gerekli uyarılarda bulunuluyor mu?
  • Otelinizde kalan müşterilerde ve otel personelinde mermer tozundan kaynaklı herhangi bir sağlık sorunu yaşanmaması için ne gibi önlemler alınıyor?
  • Kültür ve Turizm Bakanı sıfatınız nedeniyle sahibi olduğunuz otelin dokunulmazlığı mı vardır?

  • Maxx Royal Kemer Resort Oteliyle ilgili sorular soran bir gazeteciye iftira suçlamasında bulunulmasının nedeni, bu otel sahibinin Kültür ve Turizm Bakanı olması mıdır?


Süleyman Soylu ve Murat Kurum'un yanıtlaması istemiyle de soru önergesi verdi

Özer’in Murat Kurum’a yönelik soru önergesinde, ‘’Haziran ayı başında Bodrum’da sahile mermer tozu döktüğü tespit edilen iki otele Bakanlığınız tarafından para cezası kesildiği göz önünde bulundurulacak olursa, faturasını bile ibraz ederek mermer tozu kullandığını açıklayan Maxx Royal Kemer Resort Otel’e bir işlem yapılmış mıdır, yapılacak mıdır, ne zaman yapılacaktır?’’; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ise ‘’Sahilinde insan ve çevre sağlığına zararlı olan kalsit de denilen mermer tozu kullandığını açıkça beyan eden Maxx Royal Kemer Resort Otel hakkında İmar Kanunu gereği herhangi bir işlem yapılmış mıdır, yapılacak mıdır, ne zaman yapılacaktır?’’ ifadelerine yer verildi.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER