İkinci Dipsiz Göl endişesi!

Gümüşhane'deki Dipsiz Göl'de yasal izinli yapılan define kazısında, Buzul Çağı'ndan kalma 12 bin yıllık göl yok olmuştu. Aynı olayın bir benzerinin de Ordu'da yaşanacağı iddia edildi.

İkinci Dipsiz Göl endişesi!

Çaybaşı ilçesindeki Gökçe Gelin şelalesinde hazine aranacağı ileri sürüldü. ORÇEV (Ordu Çevre Derneği) define arama sürecinin başladığını açıklayarak, şelale ve gölde ikinci Dipsiz Göl vakasına izin vermeyeceklerini belirtti.

Gümüşhane’ye 50 kilometre uzaklıkta ve deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan 12 bin yıllık Dipsiz Göl’de, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğünce geçen yıl 2 kişiye define araması için izin verilmişti.

Gölün suyu jandarma eşliğinde boşaltılarak, tabanı iş makineleriyle kazılmıştı. Kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl’de, 4 gün sürdürülen kazı çalışmaları, define bulunamayınca sonlandırılmış, yol seviyesi ile birleştirilen göl alanı taş ve toprakla doldurulmuştu. Tepki üzerine de sorumlular hakkında soruşturma açılmış ve Gümüşhane Valiliği de gölü eski haline getirmek için çalışmalar yapmıştı.

“HALK TEPKİLİ”

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) , ikinci Dipsiz Göl olayının Ordu’da gerçekleşeceğini ileri sürdü. ORÇEV sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

* Ordu Çaybaşı ilçesi İlküvez’de şelalede define arama izni için süreç başladı. İlkuvezliler çöp mağduru oldular.

* Kar kış demeden direndiler. Şimdi de göz bebekleri şelale ve göl tehdit altında.

* Halk tepkili. Ordu Çevre Derneği olarak yaşam alanlarının doğanın ranta açılması karşısında İlkuvezlilerle birlikteyiz.

VALİLİĞE ÇAĞRI

Vatandaşlar da “Define arama sırasında göl alanındaki doğal bendi oluşturan taşlar kaldırılacak, şelale üzerindeki akış yönünü değiştiren kanal açılacak, değirmene verilen su akışı kesilerek doğaya büyük zararlar verecektir. Gökçe Gelin şelalesi Dipsiz Göl olmasın” diyerek valiliğin hazine arama çalışmasına izin vermemesini istedi.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER