Petrol hattı projesini bir sinek kuşu durdurdu!

Kanada'nın batısında yürütülen ve yıllardır çevreci aktivistlerden ve bölge sakinlerden tepki toplayan petrol hattı projesi, bir sinek kuşu sayesinde durduruldu.

Petrol hattı projesini bir sinek kuşu durdurdu!

Britanya Kolumbiyası eyaletinde yürütülen petrol boru hattı projesi Trans Mountain, 2018'de Kanada Başbakanı Justin Trudeau hükümeti tarafından satın alınmıştı. Proje kapsamında bölgede halihazırda bulunan petrol boru hattının kapasitesinin üç kat artırılması planlıyor. 10 milyar dolarlık çalışmayla hat üzerinden günde taşınan 300 bin varillik petrol miktarının 890 bin civarına yükseltilmesi öngörülüyor. Proje kapsamındaki inşaatların çevrede yok açtığı tahribat sık sık gündeme gelmişti.

KUŞLARIN YUVA YAPTIĞI AĞAÇLAR KESİLDİ

Britanya Kolumbiyası bölgesinde bazı topluluklar inşaat çalışmaları kapsamında, kuşların yuva yaptıkları ağaçların kesildiğine dair uyarıda bulunmuştu. Son yapılan çalışmalarda Anna sinek kuşu olarak bilinen Calypte anna'nın yuvasının bulunduğu ağaçların kesildiği tespit edildi.

KORUNMA ALTINDALAR

Bu göçmen kuşların soyu tükenme tehlikesi altına olmasa bile ülkede federal yasalarla koruma altındalar.

İNŞAAT DURDURULDU

Devlete bağlı Çevre ve İklim Değişikliği Kanada, inşaatın 21 Ağustos'a kadar durdurulmasına karar verdi.

Açıklamada, "Aktif olarak canlıların bulunduğu yuvaların yakınında yer alan bitki örtüsü ve ağaçların kesilmesi ya da buldozer, elektrikli testere ve benzer ağır iş makinelerinin kullanılması, bu yuvaların olumsuz etkilenmesine veya yok olmasına neden olabilir" denildi ve "göçmen kuşların özellikle bu dönemde tehlike altında olduğu" belirtildi.

Burnaby bölgesi sakinleri, şirketin koruma altındaki kuşları ve yuvalarını önemsemeden çalışmalarına devam etmesinden endişeliydi.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Öte yandan şirket açıklamasında hayvanların yuva yapma mevsimleri dışındaki dönemlerde ağaçları kesmeye çalıştıklarını belirtirken, "bunun her zaman uygulanabilir olmadığını" da kabul etti.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER