Kunduzlar baraj inşa ediyor buzullar eriyor!

Bilim insanlarının ortaya koyduğu yeni bir araştırma herkesi şaşırttı. Araştırmaya göre kunduz istilası Arktik'teki buzul erimesini hızlandırıyor ve sera gazı emisyonunu artırıyor.

Kunduzlar baraj inşa ediyor buzullar eriyor!

Alaska'nın kunduzları iklim değişikliğinden yararlanıyor ve hızla yayılıyor. Araştırmalar hayvanların daha önce hiç bulunmadıkları tundra bölgelerine akın ettiğini gösteriyor. Uluslararası Amerikan-Alman araştırma ekibi bu durumun permafrost toprakların çözülmesini hızlandırabileceğini ve bu nedenle iklim değişikliğini yoğunlaştırabileceğini söylüyor.

Bilim insanları kunduzların baraj inşa ederek buzulların erimesine neden olduğunu ve sera gazı emisyonunu arttırdığını belirtti. İki yıl önce, Alaska Üniversitesi (UA) ve Almanya'nın Alfred Wegener Enstitüsü'nden (AWI) bir ekip, Alaska'nın 18.000 kilometrekarelik bir bölümünde yaşayan Kuzey Amerikalı kunduzların sadece beş yıl içinde 56 yeni göl oluşturduğunu hesapladı.

17 yıllık çalışma süresi boyunca Kotzebue bölgesindeki toplam su alanının % 8,3 oranında büyüdüğü ve bu büyümenin üçte ikisinin kunduzlardan kaynaklandığı düşünülüyor. Ayrıca, Kuzey Kutbu'nun diğer bölgelerinde de benzer durumların olduğundan şüpheleniliyor.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Ingmar Nitze, "Kunduzların çok hızlı bir şekilde yayılabildiğini biliyorduk. Eskiden donmuş halde bulunan göller, şu anda kunduzların yaşamı için oldukça elverişli yaşam koşulları sağlıyor. Ayrıca, kunduzları avlayan türlerin sayısı da azaldı. Tüm bunlar onların üremesi için harika bir ortam sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Nitze permafrostun geleceğini tahmin etmek isteyen herkesin, kunduzları akılda tutması gerektiğini söyledi.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER