"Koala savaşı" eyalet hükümetini ikiye böldü

Avustralya'da Yeni Güney Galler (NSW) eyalet hükümeti, kamuoyunda "koala savaşı" olarak adlandırılan, yaban hayatı koruma bölgeleriyle ilgili düzenleme nedeniyle ikiye bölündü. Geçtiğimiz Haziran ayında yayımlanan bir araştırmada, 2050 yılına kadar acil önlem alınmazsa Yeni Güney Galler eyaletinde koala neslinin tükenebileceği uyarısı yapılmıştı.

"Koala savaşı" eyalet hükümetini ikiye böldü

Eyalet hükümetinde koalisyonun küçük ortağı Ulusal Parti, koala yaşam alanlarını daha iyi korumayı amaçlamak için oluşturduğu Eyalet Çevre Planlama Politikası'na (Sepp) desteğini çekeceğini bildirdi.

Planın mülk sahiplerine arazilerini nasıl yönetecekleri konusunda ağır koşullar dayattığını savunan Ulusal Parti Genel Başbakan Yardımcısı John Barilaro, koalisyon ortağı Liberal Parti ile ortaklıklarını sonlandıracaklarını açıkladı.

Barilaro, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Biz bu programın koalaları korumak için değil, bölgeleri istimlak etmek, toprak sahiplerinin haklarına saldırmak için vesile olarak kullanılacağını düşünüyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Ulusal Partinin düzenlemeye desteğini çekmesi halinde, Eyalet Başbakanı Gladys Berejiklian liderliğindeki Liberal Parti hükümeti mecliste azınlık konumuna düşecek.

Berejiklian geçen yıl aralıkta yasalaşan düzenlemeye desteklerini çekmeleri halinde hükümetteki Ulusal Parti mensubu bakanlarının görevden alınacağını uyarısına bulundu.

Evrim Hüsem

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER